Urokliwe zakątki powiatu pilskiego

Najnowsze Piła Podróże Wydarzenia

POWIAT PILSKI. Aby wypocząć i się zrelaksować nie trzeba jechać daleko. Polecamy kolejne urokliwe miejsca w powiecie pilskim, tym razem piękne jeziora, które warto odwiedzić podczas wakacji.

Można wybrać się rowerem, można samochodem. Nawet do tych zatopionych w środku lasu da się dojechać. Nie wszędzie można się kąpać, ale wypocząć na pewno.
Jeziora te są również często odwiedzane przez wędkarzy.

Jezioro Sławianowskie (gm. Łobżenica) należy do największych jezior na Pojezierzu Krajeńskim. Jego powierzchnia wynosi ok 270 ha, długość ponad 7,6 km, a maksymalna głębokość 15 metrów. Położone jest na terenie dwóch gmin: Łobżenica i Złotów.
Brzegi jeziora porośnięte są pasem drzew. Jezioro bogate jest w liczne gatunki ryb, w tym okonie i węgorze.

 


Jezioro Bobrowe, Bobrowo, zwane także Jachna, położone jest także na Pojezierzu Krajeńskim, ok. 2 kilometry na południe od Śmiłowa. Jest nieduże, ale urokliwe. Ma długość ok 1,3 km. Maksymalna głębokość od 8-10 m.
Jezioro otoczone jest lasami, a jego linia brzegowa jest bardzo różnorodna. Jest także bogate w ryby. Można złapać tu lina, amura, węgorza i szczupaka.

Jezioro Kopcze (Pojezierze Krajeńskie) położone jest około 2 km na północny wschód od Kaczor., w dorzeczu Gwdy. Ma podłużny kształt, jego powierzchnia to ok. 30 ha, długość 3 km. Ma strome brzegi porośnięte lasem, ale wiele wygodnych dojść do wody. Średnia głębokość ok. 3 m.

Jezioro Kowalskie koło Tarnowa (gm. Szydłowo) ma ok. 3,5 ha powierzchni, charakterystyczne skarpy wokół brzegu. Także otoczone lasami. W pobliżu jeziora znajduje się kilka malowniczych  wąwozów. Także można tu łowić ryby.

Jezioro Płotki koło Piły posiada zorganizowane kąpielisko, plażę i ośrodek wypoczynkowy. Ale to także miejsce gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku, wystarczy wybrać się na spacer wokół jeziora. Jego powierzchnia to ponad 31 ha, średnia głębokość to ok. 11 m, maksymalna blisko 24 m. Jest także bogate w różne gatunki ryb.

Zdjęcia Robert Judycki