Korzystali z nie swojej karty bankomatowej

Interwencje Na sygnale Piła Wydarzenia

Dwóch 16-latków pod nieuwagę swojego kolegi z internatu zrobiło zdjęcie jego karty bankomatowej. Dzięki informacji dotyczącej jej numeru oraz trzycyfrowego kodu CVV dokonywali oni nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Kupowali głównie doładowania do gier komputerowych o różnych wartościach. Teraz o dalszym losie chłopców zadecyduje Sąd Rodzinny.

W styczniu br. do pilskiej jednostki zgłosił się ojciec zaniepokojony sytuacją związaną z ubytkiem pieniędzy z konta jego syna. Przeprowadzone czynności pozwoliły ustalić, że prawdopodobnie ktoś uzyskał dostęp do informacji zawartych na jego karcie płatniczej i w ten sposób wykonuje nieautoryzowane zakupy internetowe.

W toku dalszych czynności policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich ustalili, że rówieśnicy zamieszkujący wspólnie w internacie mogą być odpowiedzialni za ten czyn. Dwóch 16-latków przyznało się do wykonania zdjęć karty kolegi, a następnie do kilkukrotnego zakupu doładowań do gier przy użyciu nieautoryzowanych transakcji. Teraz o dalszym losie nieletnich zadecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich w Pile.

Zakładanie kont bankowych dzieciom staje się już standardem. Apelujemy do dorosłych o zwiększony nadzór i kontrolę nad swoimi pociechami. Zadbajmy, aby ich środki płatnicze miały dodatkowe zabezpieczenia, które będą przeciwdziałały podobnym zjawiskom oraz rozmawiajmy o ewentualnych zagrożeniach i konsekwencjach nieprzemyślanych zachowań.

  • sierż. Magdalena Szukajło