Kto jest dobrym materiałem na żołnierza?

kraj Najnowsze Wydarzenia
Kto jest dobrym materiałem na żołnierza? Wszelkie wątpliwości rozwiewa egzamin „pętli taktycznej”. W 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie kończy się kolejne w tym roku szkolenie podstawowe. W sobotę 135 rekrutów wypowie słowa roty przysięgi.
Strzelanie, ładowanie magazynka na czas, wykonanie okopu, pokonywanie terenu różnymi sposobami i w terenie skażonym, praca na mapach czy udzielanie pierwszej pomocy na polu walki – to elementy, których przyszli żołnierze uczyli się podczas „szesnastki” (16-dniowe szkolenie podstawowe). Przed złożeniem uroczystej przysięgi, ochotnicy musieli przejść ostatnią weryfikację, która zakończyła się dla nich sukcesem. Tym razem „pętla taktyczna” odbyła się w Pleszewie. Przystąpiło do niej 135 rekrutów.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni, ochotnicy przeszli intensywne szkolenie podstawowe. Musieli również stawić czoła egzaminowi składającemu się z kilkunastu zadań. Trzeba podkreślić, że każdy dzień „szesnastki” to co najmniej 12 godzin spędzonych na ćwiczeniach. Podczas egzaminu sprawdzamy, co kandydaci osiągnęli podczas szkolenia. To przepustka do przysięgi wojskowej i dalszej służby. Na tym nie koniec. Żołnierze trafią do swoich batalionów, w których będą kształcić się dalej – mówi ppłk Dariusz WYRZYKOWSKI, dowódca 125 blp w Lesznie, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zwieńczenie szkolenia już w najbliższą sobotę, 4. czerwca, o godzinie 11:00, na Rynku w Lesznie. Wówczas rekruci złożą uroczystą przysięgę wojskową w obecności swoich rodzin i oficjalnie staną się żołnierzami. Od tego momentu będą zobowiązani raz w miesiącu stawić się na szkoleniu rotacyjnym.

 

  • por. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA
  • foto: 12 WBOT
  • 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej