Ważna zmiana dla rolników. Wejdzie w życie od 15 czerwca

Biznes kraj Najnowsze Rolnictwo

Przechodzący na emeryturę rolnicy nie będą musieli zdawać gospodarstwa, lecz będą mogli na nim dalej pracować – ogłosił w czwartek 2 czerwca wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zmiana ta ma wejść w życie już od 15 czerwca. Jak podkreślał szef resortu rolnictwa, jest to rozwiązanie oczekiwane przez rolników.

31 maja opublikowana została w Dzienniku Ustaw nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dzięki niej rolnicy przechodzący na emeryturę będą mogli nadal prowadzić działalność rolniczą i otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Dotychczas rolnik po osiągnięciu wieku emerytalnego, w celu uzyskania świadczenia (czyli części uzupełniającej) musiał zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej.

Kowalczyk: ustawa wchodzi w życie szybciej

Henryk Kowalczyk na konferencji prasowej przypomniał, że od wielu miesięcy deklarował, że powyższe przepisy wejdą w życie od 1 lipca. Ostatecznie nowelizacja jednak została opublikowana szybciej, a że wchodzi w życie po 14 dniach od publikacji, to dlatego nastąpiło przyspieszenie deklaracji.

Ustawa wchodzi w życie 15 czerwca. Od tego dnia rolnicy będą mogli składać wnioski o emeryturę – jeśli ukończyli wiek emerytalny: 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat kobiet – nie musząc przekazywać gospodarstwa i przerywać pracy w gospodarstwie – zapowiedział wicepremier.

Stwierdził, że to rozwiązanie było bardzo oczekiwane przez rolników i ocenił, że jest ono “realizacją sprawiedliwości dziejowej”.  Ubezpieczeni w ZUS mają możliwość pracy, będąc na emeryturze i ta emerytura nie była im zawieszana, zabierana. Rolnicy takiej możliwości nie mieli. Teraz od 15 czerwca taką możliwość będą mieli – wyjaśnił Henryk Kowalczyk.
Wyjaśnił też, że praca rolnika-emeryta w gospodarstwie rolnym nie będzie się wiązała z odprowadzaniem dodatkowej składki na ubezpieczenia emerytalne, także rolnicy będą mogli pobierać emeryturę bez żadnych innych dodatkowych obciążeń.

-Mam nadzieję, że to pozwoli na dodatkowe źródła dochodów rolników, szczególnie dla tych, którzy nie mają następców albo następcy nie są zainteresowani prowadzeniem gospodarstwa, aby to gospodarstwo nie leżało odłogiem, ale też jako dodatkowe źródło dochodów do emerytury rolniczej. Jak wiemy, ten system nie daje najwyższych emerytur, ale jest bardzo dobry dla rolników, bo składki emerytalne są niewielkie – ocenił minister rolnictwa.

Nie będzie likwidacji KRUS

Wicepremier uspokoił też, że nie będzie likwidacji KRUS-u. System ten “będzie nadal funkcjonował w takim zakresie, jaki jest”. Natomiast trwają prace zmierzające do uporządkowania problemu zbiegu emerytur z ZUS i z KRUS.

– Te zbiegi nie są symetryczne, tzn. w jedną stronę funkcjonują, w drugą – nie. To musi być rozwiązane wspólnie z ministerstwem rodziny. Takie prace trwają. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie je przedstawimy – zapowiedział Henryk Kowalczyk.

W znowelizowanej ustawie znalazły się rozwiązania pozwalające rolnikom tak jak innym grupom zawodowym, na korzystanie z bezpłatnych turnusów rehabilitacji zawodowej. Będą mogli z nich korzystać zarówno rolnicy, jak i rolnicy-emeryci na podstawie skierowań lekarskich.