Liczba zakażeń wirusem małpiej ospy spadła w ciągu tygodnia o 21 procent

Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Regiony Wydarzenia Zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem małpiej ospy na świecie spadła w zeszłym tygodniu o 21 proc.

Niewystarczająca świadomość lub brak środków

Według WHO do tej pory stwierdzono 41 000 zakażeń małpią ospą w 96 krajach, w tym większość przypadków w Stanach Zjednoczonych. Na świecie zmarło 12 osób.

“Istnieją oznaki spowolnienia epidemii w Europie, gdzie połączenie skutecznych środków w zakresie zdrowia publicznego, zmiany społecznego zachowania i szczepienia pomagają zapobiegać transmisji wirusa” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Według WHO mimo ogólnego spadku w obu Amerykach nadal odnotowywana jest intensywna transmisja wirusa, a region ten odpowiada za 60 proc. zakażeń w ostatnim miesiącu.

– W szczególności w Ameryce Łacińskiej niewystarczająca świadomość lub brak odpowiednich środków w zakresie zdrowia publicznego, m.in. brak dostępu do szczepionek, sprzyja rozwojowi epidemii – powiedział Tedros.

źródło/ więcej: https://www.rynekzdrowia.pl/Choroby-zakazne/Liczba-zakazen-wirusem-malpiej-ospy-spadla-w-ciagu-tygodnia-o-21-procent,236128,22.html

Fot. Shutterstock