MAMY REKORD! ZEBRALIŚMY 101 LITRÓW KRWI W 12 GODZIN

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Na terenie Piły 19 kwietnia odbyła się wielka zbiórka krwi. Zebrano łącznie 101 litrów tego cennego daru życia. Tym samym pobiliśmy rekord kraju w ilości oddanej krwi w jednej miejscowości w ciągu 12 godzin.

Do oddania krwi zgłosiły się w sumie 342 osoby, a pobrano ją od 234 dawców.
– Choć rekord jest ważny, to liczy się przede wszystkim idea i efekt – litry krwi, które wielu ludziom w potrzebie uratują zdrowie i życie. To wspaniały dar, którym się podzieliliście, a którego nie można niczym zastąpić. Dziękuję dawcom za wielkie serca i zaangażowanie. Nie od dzisiaj wiem, że na mieszkańców powiatu pilskiego zawsze można liczyć. Dziękuję również naszym partnerom, którzy zaangażowali się w jej organizację. Współpraca buduje, a razem możemy więcej – podsumował akcję  Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Krew oddawała młodzież, dorośli, żołnierze, strażacy, policjanci, mężczyźni i kobiety. To było prawdziwe pospolite ruszenie. Na terenie miasta uruchomionych było 5 miejsc, w których można było oddać krew.

Od samego rana działał punkt w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Pile przy alei Wojska Polskiego, od godz. 9.30 do 16.00 krew można było oddać w krwiobusach, jeden stał przed Starostwem Powiatowym, drugi na parkingu przy Galerii  VIVO! Osobny punkt znajdował się na  terenie Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile, przy ul. Podchorążych.

Powiat Pilski zorganizował z kolei duży punkt w Powiatowej Hali Sportowej przy ul. W. Pola. Tu znajdowało się aż 7 stanowisk. Do akcji włączyła się także Grupa American Heart of Poland. Na jej stanowisku można było skorzystać z kardiologicznych porad i wykonać podstawowe badania.

Znaczenie akcji docenił również Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który odwiedził krwiodawców w hali przy Pola, dziękując im osobiście za piękny gest, płynący prosto z serca.  Podziękował również organizatorom.

– Szczególnie chciałbym podziękować Panu Staroście Eligiuszowi Komarowskiemu za podjęcie tej cennej inicjatywy, której celem jest zabranie jak największej ilości krwi, która będzie wykorzystywana dla pacjentów w ratowaniu życia. Krew jest darem bezcennym i każda zbiórka musi być doceniona i wspierana przez Ministerstwo Zdrowia. Dziękuję także mieszkańcom Piły i regionu, którzy oddają krew oraz za wszystkie inicjatywy prozdrowotne, w które się angażują, choćby w badania profilaktyczne 40 plus, gdzie w Wielkopolsce najwięcej osób skorzystało z tego programu – mówił minister.

Organizatorami zbiórki krwi byli: Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, Oddział Rejonowy PCK w Pile, Akademia Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Ministerstwo Zdrowia i Grupa American Heart of Poland.

W akcję czynnie włączyli się: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Pile, Szkoła Policji w Pile, Komenda Powiatowa Policji w Pile, Komenda Powiatowa PSP w Pile, 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie należący do 12WBOT, uczniowie szkół średnich, szczególnie z Zespołu Szkół Technicznych w Pile, którzy pomagali pod względem logistycznym oraz przedsiębiorcy z regionu pilskiego.

powiat.pila.pl