Na emeryturę przejdziemy jeszcze szybciej? Minister zapowiada: “na jesieni będziemy analizować”

Biznes kraj Najnowsze Polityka Senior Wydarzenia

W Polsce powstały aż dwa osobne projekty przepisów, które umożliwiłby przechodzenie na emeryturę nie po osiągnięciu wieku emerytalnego, a po przepracowaniu odpowiednio wielu lat. W praktyce oznaczałoby to możliwość jeszcze wcześniejszego przejścia na emeryturę niż obecnie. W środę głos w sprawie tych projektów zabrała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W grudniu ubiegłego roku w Sejmie przeprowadzone zostało pierwsze czytanie przygotowanego przez Solidarność projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, pod którym zebrano 235 tys. podpisów. Przewiduje on, że prawo do takiego świadczenia miałyby osoby, które osiągnęły wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn okres składkowy i nieskładkowy.

Zakładając, że ktoś zaczyna pracę w wieku 18 lat, to w przypadku kobiet mógłby przejść na emeryturę w wieku 53 lat, a w przypadku mężczyzn – 58 lat. Tymczasem obecnie świadczenie można zacząć pobierać po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Emerytura stażowa przysługiwałaby, pod warunkiem że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, nie jest niższa od minimalnej emerytury. Projekt trafił do komisji polityki społecznej i rodziny. Od tego czasu słuch o nim zaginął.

więcej/ źródło: Na emeryturę przejdziemy jeszcze szybciej? Minister zapowiada: “na jesieni będziemy analizować” – WP Finanse

fot. Źródło: Adobe Stock