Na serwisie pomagam.pl trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Alicji Szmaus-Jackowskiej. Kobieta jest adiunktem na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Walczy z glejakiem mózgu. Dotychczasowe leczenie nie przyniosło skutku. Pewną nadzieję daje terapia NanoTherm. Jej koszt to około 150 tysięcy złotych. Rodzina nie ma takich pieniędzy, a liczy się czas. Lecz Alicja ma przyjaciół, którzy za jej zgodą założyli zbiórkę. I którzy apelują: Nie dajmy Alicji przegrać!
Kim jesteśmy?
Jesteśmy pracownikami Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na początku tego roku akademickiego spadła na nas piorunująca wiadomość o chorobie naszej koleżanki, Alicji. Zdiagnozowano u niej glejaka mózgu. Nie chcemy pozwolić na to, by choroba odebrała bliską naszym sercom osobę. Dlatego, za zgodą Ali i jej rodziny, zakładamy zbiórkę, która może pomóc w jej leczeniu.
Kim jest Alicja?
Alicja Szmaus ? Jackowska jest adiunktem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, naszą bliską koleżanką. Z bydgoską uczelnią związana jest od 1999 roku. Kiedy pytamy studentów o pierwszą myśl, jaka przychodzi im do głowy kiedy słyszą o Alicji, bez wahania odpowiadają: ?Pani Alicja to przekochana osoba. Zawsze jest gotowa, by udzielić wsparcia – zajęcia z nią to były najlepsze momenty na studiach.?, ?Uśmiechnięta, inspirująca i aktywna!?, ?Zaangażowana, pełna pasji i energii, z ogromną wiedzą i doświadczeniem.?, ?Widząca w studencie dorosłego partnera do rozmowy. Po prostu ludzka i dobra.?,?Z sercem na dłoni.?, ?Zarażająca entuzjazmem, pełna zrozumienia, zdecydowanie dla mnie najmilej zapamiętana wykładowczyni?, ?Bije od niej niesamowite ciepło i spokój?. Trudno się z tym nie zgodzić. Dokładnie taka jest. Kiedy myślimy o Alicji jako koleżance z pracy, przed oczyma mamy jej uśmiech, oddanie, wsparcie i pomoc, którą bezinteresownie obdarza wszystkich dookoła.
Prywatnie Ala jest szczęśliwą żoną, matką 2 dzieci, zakochaną w biegach na średnich i długich dystansach, poezji, literaturze, muzyce. Najczęściej spotkasz ją na spacerach z rodziną i psem lub mknącą ulicami miasta na rowerze. Może też zobaczysz ją na koncercie: “Zbiliśmy piątkę na koncercie Pidżamy Porno w Estradzie, jej zawsze i wszędzie zbiłbym piątkę” – mówi student Ali.
Diagnoza lekarska
Na koniec sierpnia tego roku Ala zgłosiła się do lekarza ponieważ zauważyła, że zaczyna mieć problemy z pamięcią i orientacją. Gdy po zleconym TK usłyszała diagnozę: guz mózgu, czas na moment stanął w miejscu. Wynik histopatologiczny to niestety glejak wielopostaciowy IV stopnia. Glejak to jeden z częściej występujących guzów mózgu. Standardowo stosowaną metodą leczenia złośliwych nowotworów mózgu (glejaków wielopostaciowych) jest resekcja, po której następuje chemioterapia i/lub radioterapia. Operacja chirurgiczna polega na wycięciu guza oraz otaczających go tkanek. Niestety, złośliwe glejaki mają zreguły rozlany i naciekający charakter oraz są słabo odgraniczone od zdrowej tkanki, co utrudnia doszczętne usunięcie ogniska choroby. W zdecydowanej większości przypadków dochodzi do nawrotu choroby (za: zwrotnikraka.pl).
Przebieg leczenia i szansa na nowe życie
Niestety, dotychczasowe leczenie nie przyniosło efektu. Radioterapia i chemioterapia nie działają. Poruszyliśmy niebo i ziemię by znaleźć specjalistów mogących pomóc Alicji. Pewną nadzieję daje terapia NanoTherm ? specjalistyczna terapia doguzowa oparta na zastosowaniu nanocząsteczek. Od niedawna jest ona dostępna również w Polsce.
Metoda NanoTherm polega na wprowadzeniu bezpośrednio do guza mózgu (lub na ścianę tkanek okalających jamę resekcyjną) roztworu zawierającego nanocząsteczki tlenku żelaza. Nanocząstki to malutkie cząsteczki mające średnicę 15 nanometrów, które są bardzo drobno rozproszone w wodzie. Następnie, za pomocą urządzenia Nanoactivator (wykorzystuje zmienne pole magnetyczne) wprowadzone do mózgu cząsteczki są lokalnie podgrzewane. Odpowiednia temperatura niszczy lub trwale uszkadza przetrwałe zabieg operacyjny komórki nowotworowe, ale nie uszkadza zdrowych struktur. Poddane terapii Nanotherm komórki rakowe stają się również bardziej wrażliwe na stosowaną równolegle radioterapię lub chemioterapię (za: zwrotnikraka.pl).
Koszty leczenia
Koszt leczenia NanoTherm to kwota rzędu 20.000 ? 40.000euro. Obecnie nie ma szans na refundację leczenia. Rodzina i bliscy Ali nie są w stanie zapewnić całej potrzebnej kwoty, potrzebnej do podjęcia walki.
Zwracamy się z prośbą o pomoc w walce z chorobą Ali.
Jak mawiał pewien mądry manager: ?Wyścigów nie wygrywają najszybsi, a walk najsilniejsi, tylko ci, którzy pragną najbardziej zwycięstwa.? (za: Vademecum Blogera). Wiemy, że Alicja pragnie wygrać tę walkę. Do pełni sukcesu potrzebuje jednak naszej pomocy.
GRUPA, gdzie wychodzimy z inicjatywą prowadzenia licytacji, z których dochód zostanie przekazany na leczenie Ali:
https://www.facebook.com/groups/587998485267900/
Leczenie Alicji możesz wesprzeć także pod linkiem: https://pomagam.pl/alicjaszmaus?fbclid=IwAR0OWr9P04cVRdHz-pbWf-wo-p26O_E4pVzmKla-544w3yHDpfjn4RN6W7Y
Pracownicy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy