Strażacy podsumowali 2022 rok

Czarnków Najnowsze Regiony Wydarzenia

Miniony rok był kolejnym bardzo intensywnym czasem dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Musieli się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Działali przy pożarach, wypadkach i akcjach ratowniczych. To wszystko w służbie społeczeństwu, dla ratowania ludzkiego życia, niejednokrotnie z narażeniem własnego.

Z licznym udziałem kadry strażackiej oraz wielu znakomitych gości, w ostatni piątek stycznia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Czarnkowie odbyła się narada podsumowująca działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie w 2022 roku. Narada rozpoczęła się złożeniem meldunku o gotowości Wielkopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Dariuszowi Matczakowi przez mł. bryg. Patryka Zielińskiego. Szczegółową informację o pracy Komendy w minionym roku przedstawił Komendant Powiatowy PSP w Czarnkowie st. bryg. Maciej Kubacki.

W 2022 roku strażacy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego wyjeżdżali do 1531 zdarzeń ze średnim czasem podjęcia interwencji z osobami poszkodowanymi 8 minut 8 sekund. W ramach tzw. „Prewencji Społecznej” strażacy bardzo aktywnie uczestniczyli w różnego rodzaju inicjatywach. Jednym z głównych przedsięwzięć w tym obszarze było uruchomienie salki edukacyjnej „Ognik” w JRG Trzcianka.

W ubiegłym roku dokonano odbioru zadania inwestycyjnego pn. „Zakup i instalacja urządzeń klimatyzacyjnych”, których koszt opiewał na 400.000,00 zł. Pod koniec roku zainstalowana została również instalacja fotowoltaiczna w KP PSP Czarnków i JRG Trzcianka. Łączna kwota tego zadania wyniosła 314.880,00 zł. W ramach umów użyczenia z Komendą Wojewódzką PSP w Poznaniu, Komenda Powiatowa PSP w Czarnkowie otrzymała 2 nowe ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze z napędami uterenowionymi o łącznej wartości 2.398.340,10 zł. W ramach Funduszu Wsparcia PSP Komenda Powiatowa PSP w Czarnkowie dokonała zakupu sprzętu pożarniczego i środków ochrony indywidualnej strażaków.

Podsumowano również działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym zadania wykonane w ramach dotacji KSRG, MSWiA, Komendy Głównej PSP oraz dotacji dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Przekazano informacje dotyczące aktualnego wyszkolenia druhów oraz realizowanych wspólnych ćwiczeń i szkoleń.

Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP wręczył list gratulacyjny st. asp. Przemysławowi Grzybowskiemu w dowód uznania za ofiarną i godną naśladowania postawę w ratowaniu ludzkiego życia, która stanowi powód do dumy dla całego społeczeństwa strażackiego. Komendant Powiatowy PSP w Czarnkowie st. bryg. Maciej Kubacki za wzorową współpracę i wspieranie działalności Komendy podziękował wszystkim przybyłym gościom.

– „Jestem pewien, że nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważną rolę pełnią strażacy” – mówi starosta Feliks Łaszcz. – „To wyjątkowi ludzie, którzy z zaangażowaniem i poświęceniem wypełniają powierzone im zadania a w swoim działaniu wykazują wysoki kunszt i profesjonalizm. I za to należą im się gratulacje i podziękowania” – dodaje starosta.

Joanna Kowalczyk

Fot: mł. asp. Sławomir Łukaszewski