Nie wchodź w przesłane linki. Policjanci ostrzegają przed oszustami.

Najnowsze Regiony Wałcz Wydarzenia
Oszuści działający w Internecie stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Niczego nieświadoma ofiara wchodzi w link, który przekierowuje ją na stroną internetową, gdzie wpisuje dane z kart płatniczych lub hasła do bankowości internetowej.
Ostatnio ofiarą oszusta została mieszkanka powiatu wałeckiego, która chciała sprzedać na jednym z portali spodnie za 200 złotych, a straciła ponad 9 tysięcy. To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych.
Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e mail. Przypominamy, że oszuści działający w Internecie stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy.
Policjanci wałeccy codziennie przyjmują zgłoszenia od osób pokrzywdzonych, które zostały oszukane podczas różnych transakcji zawieranych przez Internet. Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia przesłanych przez siebie linków, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta. Innym razem każą instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych kont i kradzież
pieniędzy. A w jeszcze innych przypadkach udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i wyłudzają od nas dane, żeby następnie nas okraść.
Dwa dni temu (14.01.br) mieszkanka powiatu wałeckiego wystawiła na jednym z portali sprzedażowych do sprzedaży spodnie za 210 złotych. Po chwili kobieta otrzymała wiadomość emaliową z informacją o chęci zakupu spodni. Następnie otrzymała ona informację, że produkt został zakupiony i aby otrzymać płatność należy wejść w podany link. Po kliknięciu w link niczego nie podejrzewająca kobieta została przekierowana na fałszywe konto swojego banku. W ten sposób pokrzywdzona straciła kwotę ponad 9 tysięcy złotych. Korzystając z Internetu należy być czujnym i zachować ostrożność. Przestępcy mogą odebrać nam pieniądze z konta bankowego, a także dokonać kradzieży naszych danych, by następnie posłużyć się nimi do zaciągnięcia zobowiązań kredytowych.
Policjanci przypominają o kilku ważnych kwestiach:
• Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych;
• Za rzeczy sprzedawane na portalu aukcyjnym przyjmuj jedynie wpłaty na konto.
• Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła;
• Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników;
• Nie wchodźmy w linki, które są wysyłane za pomocą komunikatorów!
• Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy.
KPP Wałcz