Niedzielski: Decyzja w sprawie czwartej dawki szczepionki do końca lipca

Interwencje Najnowsze Wydarzenia Zdrowie

– Do końca lipca ogłoszona zostanie decyzja o szczepieniu w Polsce czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 osób w wieku od 60 do 79 lat – zapowiedział w środę – 13 lipca – minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • Minister zdrowia zapytany o to, kiedy podjęte zostaną decyzje o szczepieniu w Polsce czwartą dawką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, odpowiedział, że nastąpi to jeszcze w tym miesiącu
  • – Chcemy rozważyć wszystkie za i przeciw, na ile też inne środki, chociażby w postaci DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), mogą ochronić naszą populację seniorów, w tym również powyżej 60. roku życia – zaznaczył Adam Niedzielski
  • Przypomnijmy, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły rozważenie drugiej dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 u osób w wieku od 60 do 79 lat i osób ze schorzeniami narażającymi je na wysokie ryzyko ciężkiej choroby

Decyzja o szczepieniu czwartą dawką zostanie ogłoszona do końca lipca

Minister zdrowia pytany był podczas konferencji prasowej m.in. o to, kiedy podjęte zostaną decyzje o szczepieniu w Polsce czwartą dawką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły w poniedziałek rozważenie drugiej dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 u osób w wieku od 60 do 79 lat i osób ze schorzeniami narażającymi je na wysokie ryzyko ciężkiej choroby.

Odpowiadając, Niedzielski wskazał, że poniedziałkowa decyzja EMA “w zasadzie sankcjonuje część ruchów, które już zostały przez kraje wykonane”.

– Mówię tutaj o szczepieniu seniorów i szczepieniu osób z upośledzonym systemem immunologicznym – powiedział.

Dopytywany, kiedy można spodziewać się szczepienia w Polsce czwartą dawką osób w wieku 60 plus, szef resortu zdrowia przyznał, że “jeżeli chodzi o szczepienie, to rzeczywiście rekomendacja wydana w Polsce była dla seniorów w wieku powyżej 80. roku życia”.

– W związku z tym, patrząc na spójność z komunikatem EMA, pozostaje nam ta grupa w wieku od 60. do 79. roku życia, i tutaj chciałbym powiedzieć, że decyzje dotyczącą tej grupy do końca lipca ogłosimy – zapowiedział Niedzielski.

Niedzielski: “Chcemy rozważyć wszystkie za i przeciw”

– Mamy pewnego rodzaju wątpliwości dotyczące tego, że jeżeli pojawi się szybko nowa szczepionka, taka, która oferuje większe możliwości, bo jest przystosowana do nowego wariantu, to szczepienie w tym okresie, tuż przed pojawieniem się tego zmodyfikowanego boostera, może powodować, że ten zmodyfikowany booster nie będzie dostępny, bo musi być odstęp miedzy szczepieniami – wyjaśnił minister.

– Wiec tutaj chcemy rozważyć wszystkie za i przeciw, na ile też inne środki, chociażby w postaci DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), mogą ochronić naszą populację seniorów, w tym również powyżej 60. roku życia – zaznaczył.

 

  • źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Choroby-Zakazne/Niedzielski-Decyzja-w-sprawie-czwartej-dawki-szczepionki-do-konca-lipca,234620,1017.html
  • Autor: • Źródło: PAP • 13 lipca 2022 13:57
  •  Fot. AdobeStock