Nowi ?Terytorialsi? w 12 WBOT

kraj Najnowsze Wydarzenia

BIEDRUSKO. Ochotnicy walczyli na poligonie w Biedrusku 16 dni podczas szkolenia podstawowego, żeby móc złożyć uroczystą przysięgę i stać się oficjalnie żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej. W sobotę 10. sierpnia, na placu jednostki w Biedrusku służbę Ojczyźnie przysięgało ponad 100 ?Terytorialsów?.

Wśród przysięgających znaleźli się uczniowie, studenci, fizjoterapeutka trenująca strzelectwo sportowe, entomolog i tatuażystka.

Dla 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej to już siódma taka uroczystość.  Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 26. lipca i musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach programu ?Wakacje z WOT?. Każdy dzień  składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Wśród ochotników znalazło się sporo uczniów i studentów, bo to głównie do nich skierowany jest wakacyjny projekt.

Nowo wcieleni ?Terytorialsi? zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli zdać egzamin z tzw. ?pętli taktycznej?. To dopiero początek drogi, jaką będą musieli odbyć ochotnicy. Po przysiędze czekają ich szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. Jednak aby osiągnąć pełną gotowość i stać się ?combat ready?, żołnierz OT szkoli się trzy lata.

Przysięga, za każdym razem jest wielkim przeżyciem dla kandydatów. Po intensywnym treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami. Podczas uroczystości czterech żołnierzy zostało wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar. Dodatkowo, wyróżniono sześciu żołnierzy, którzy wykazali się najwyższymi notami podczas ?szesnastki? (16-dniowe szkolenie podstawowe). Otrzymali w obecności członków swoich rodzin, listy gratulacyjne od dowódcy 12 WBOT- płk Rafała Miernika.

Nowi ?Terytorialsi? od tej chwili będą szkolić się dalej w swoich batalionach, tzn. w 124 batalionie lekkiej piechoty w Śremie oraz 125 blp w Lesznie.

***

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 1200 żołnierzy.  W skali kraju WOT liczy już ponad 20,500 tys. żołnierzy, w tym ponad 17,5 tys. żołnierzy OT oraz 3,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

 Ppor. Anna JASIŃSKA                                                                            

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej