Nowy punkt na mapie Złotowa!

Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. 3 listopada 2021 roku Pani Magdalena Buchwald – córka wybitnych pedagogów, Pani Katarzyna Cielas – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie oraz Adam Pulit – Burmistrz Miasta Złotowa, oficjalne odsłonili tablicę Skweru Francuskiego im. Janiny i Czesława Buchwaldów.

W celu upamiętnienia tego wydarzenia przybyli goście wraz z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie posadzili żywotniki, a całą uroczystość umiliła oprawa muzyczna – oczywiście w języku francuskim!

A dlaczego Skwer Francuski i Państwo Buchwaldowie? Warto sprawdzić na ekspozycji “Szkoła Buchwaldów” w Spichlerzu!

“Oprócz działalności pedagogicznej (nauczyciele języka francuskiego w LO w Złotowie), prezentujemy niezwykle ciekawe pasje i zainteresowania Czesława Buchwalda, jako miłośnika i propagatora kultury i sztuki francuskiej, tłumacza, pisarza, regionalisty, melomana, dokumentalisty, społecznika, ale przede wszystkim fotografa uwieczniającego uroki Złotowszczyzny w architekturze i krajobrazie. Na wystawie zaprezentujemy pokaźny zestaw fotogramów, które powstały na zajęciach koła fotograficznego prowadzonego przez Buchwalda na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Do grona jego wychowanków zaliczyć można kilku znanych w kraju wybitnych fotografików” – czytamy na stronie Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Na Skwerze Francuskim, aby dodać mu uroku posadzono: 60 szt. żywotników, 280 szt. bukszpanów wiecznieziolonych, 30 szt. hortensji “Anabelle”, 55 szt. lawendy lekarskiej “Lavandula Officinalis” i 24 szt. róże “Firebird”.

(zlotow.pl)