Odblaski dla pierwszaków

Najnowsze Wałcz Zdrowie

WAŁCZ. Dla uczniów szkoły podstawowej pierwszy dzień w szkole jest wyjątkowym przeżyciem. Nowe otoczenie wzbudza emocje i pochłania ich całą uwagę. Aby dzieci dotarły do szkoły całe i zdrowe, policjanci z drogówki przez najbliższe dni będą czuwać nad ich bezpieczeństwem, w rejonie placówek oświatowych. Tak było dzisiaj. Najmłodsi w tym krótkim spotkaniu z panem policjantem otrzymywali odblaski aby poprawić widoczność, a tym bezpieczeństwo na drodze oraz plany lekcji.

?Odblaski dla pierwszaków? to, działania policjantów drogówki, które na stałe wpisały się już w kalendarz zadań profilaktycznych. Policjanci korzystając z okazji pełnionych służb w obrębie szkół w pierwszym tygodniu września wyposażają najmłodszych uczniów w elementy odblaskowe.

Z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa dzieci zapoznały się już w przedszkolu. Teraz część z nich drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu pokonywać będzie samodzielnie. Jednak o tym, decydują rodzice i opiekunowie.

W kwestii bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym rolę odgrywa wiele czynników. Do groźnych sytuacji dochodzi często w okolicy skrzyżowań i przejść dla pieszych. Dzieci są na drodze szczególnie narażone na niebezpieczeństwa. Przez swój wciąż niewielki wzrost maluchy postrzegają otoczenie z zupełnie innej perspektywy i mają gorsze rozeznanie w tym, co dzieje się na ulicy. To sprawia, że często nie potrafią one przewidzieć niebezpieczeństw czyhających na nie w drodze do szkoły. Często też nie potrafią właściwie ocenić sytuacji.

Otrzymane od policjantów odblaski, będą jednym z czynników poprawiających bezpieczeństwo dziecka na drodze w myśl twierdzenia: ?Widoczny, a więc bezpieczny?. Wśród elementów odblaskowych były zawieszki w kształcie radiowozu, samozaciskowe opaski odblaskowe, a dodatkowo plany lekcji.

Policjanci życzyli uczniom samych dobrych wrażeń z pobytu w szkole i oczywiście samych bardzo dobrych ocen.

KPP Wałcz