Odblaskowi pierwszoklasiści

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dzisiaj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Wałcza, od wczesnych godzin rannych witali uczniów klas pierwszych w drodze do szkoły. Pierwszaki otrzymały od policjantów książeczki z zasadami bezpieczeństwa i kolorowe, odblaskowe zawieszki.

?Odblaskowi pierwszoklasiści? to coroczne działania policjantów wałeckiej jednostki pierwszego dnia  szkoły. Policjanci towarzyszyli dzisiaj pierwszakom w drodze do szkoły. W tym świątecznym dniu   rozpoczęcia   roku   szkolnego,   mundurowi   prowadzili   działania   informacyjno –   edukacyjne.

Akcja ma na celu przypomnienie dzieciom ważnych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Pierwszoklasiści w spotkaniu z policjantami oprócz dobrych rad otrzymywali książeczki ?Dobre rady Sierżanta Bródki?. Kolorowanka stworzona została kilka lat temu specjalnie dla najmłodszych uczniów. Strony zawierają rady i wskazówki na temat zasad bezpieczeństwa, rebusy  i krzyżówki. Były także ?Elementarze Gryfusia?. Każdy uczeń  w spotkaniu z mundurowymi otrzymywał odblaskową zawieszkę albo opaskę ? mówi mł. asp. Beata Budzyń z KPP w Wałczu.

Sierż. Magdalena Ogrodowska i sierż. Żaneta Stańczak życzyły dzieciom powodzenia w szkole i zapewniały, że nie było to ostatnie spotkanie. Dzisiejsi     uczniowie   klas   pierwszych,   to   niedawne   przedszkolaki –   dobrzy   znajomi policjantów.

Policjanci przypominają:

– Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby dorosłej, lub osoby która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

– Należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.

– Idąc jezdnią, należy iść jeden za drugim.

– Przechodzić przez jezdnię należy w miejscach oznaczonych pasami, czyli tzw. zebrą ? wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.

– Nie należy przebiegać przez jednię.

– W pierwszych tygodniach nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu najbezpieczniejszą trasę.

– Przechodząc przez jezdnię należy zawsze upewnić się, i rozejrzeć, patrząc w lewo, potem w prawo w i znowu w lewo.

– Dziecko  podróżujące  do szkoły samochodem  winno być   przewożone  w  foteliku  lub  innym urządzeniu służącym do przewozu dziecka.

– Zapinajmy zawsze pas bezpieczeństwa.

– Poza terenem zabudowanym, po zmroku obowiązuje noszenie elementów odblaskowych.

(WM)
Źródło: KPP Wałcz