Odszedł Bogusław Urlik

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Dzisiaj  (13 marca) pożegnaliśmy wybitnego  pilskiego poetę i satyryka Bogusława Urlika. W ostatniej drodze towarzyszyło mu liczne grono rodziny, przyjaciół i znajomych.  Dla nich Pan Bogusław zawsze miał czas, uśmiech i fraszki, które wymyślał na poczekaniu? Za to Go kochaliśmy… I takiego Go zapamiętamy…

Bogusław Urlik urodził się 2.03.1945r. w Dąbrowie Górniczej. Studia ukończył na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Częstochowskiej. Jako poeta-satyryk debiutował w 1995 roku w ?Najlepszych Dowcipach?. Jego wiersze, fraszki, i opowiadania publikowane były w czasopismach: ?Najlepsze Dowcipy? (nagroda), ?Tygodnik Pilski? (nagroda), ?Poznaj Swój Kraj?, ?Simp Wielkopolski?, ?Twój Dobry Humor? (wyróżnienie), ?Przekrój?(pierwsza nagroda), ?Akant? (nagroda Leszka Wierzchowskiego) oraz ?Tygodnik Nowy? (stała rubryka).

W 2007 r. został laureatem konkursu Pilskiego Domu Kultury na trzy tomy wierszy, wtedy ukazał się tomik ?Nie garb się?. Drugi  tomik ?Misiu – fraszki damsko-męskie? wydany został  w 2009 roku.

Rok 2010 przyniósł mu wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym ?O grudę bursztynu? w Gdyni, za wiersz ?Lutnia?. Natomiast wiersz ?Czas chwile kradnie? wygrał  w turnieju jednego wiersza  podczas Pilskiej Nocy z Poezją.

Bogusław Urlik był także autorem piosenek (słowa i muzyka), zwłaszcza dla kabaretu ?Skleroza? i poetycko-muzycznego zespołu ?Zaułek Puchaczy?, działających przy Klubie Seniora  w Pile.

 

CIEŃ

Na lustrze rzeki

Cień sylwetki mojej ?

Podobizna żywa;

Powiedział Heraklit:

?Panta rhei? ? O! jej!

A mój cień

Nie odpływa(?)!

Zdjęcie Pana Bogusława Urlika publikujemy w kolorze, bo z pewnością tego by sobie życzył. A i w naszej pamięci chcemy Go zachować jako radosnego, pogodnego, a przy tym bardzo skromnego człowieka.

Panie Bogusiu, dziękujemy za nasze wspólne, wspaniałe lata. Za to, że Pan po prostu… był.

***

 Bogusław Urlik zmarł 9 marca. Miał 74 lata.

 (Red.)

Fot. PSM L-W