Odznaczeni Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Czarnków Najnowsze Regiony Wydarzenia

W poniedziałek 23 stycznia 2023 r. w Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń zasłużonym mieszkańcom regionu. Wśród nagrodzonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości znaleźli się Wiesław Maszewski –Przewodniczący Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Tadeusz Kurzac – Kapelmistrz Czarnkowskiej Orkiestry Dętej.

Honorowe odznaczenie zostało przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę postanowieniem z dnia 21 listopada 2022 r. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiony został w 2018 roku. To nagroda przyznawana na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy przyczyniają się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej Polskiej. Jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2022.
Wiesław Maszewski to wieloletni Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Obecnie jest kierownikiem Urzędu Dozoru Technicznego, ekspertem ds. rozwoju badań laboratoryjnych w Centralnym Laboratorium Dozoru Technicznego w Poznaniu. Jest doktorantem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z dziedziny: „Rola samorządu powiatowego w stymulowaniu rozwoju gmin”. To również były Przewodniczący Konwentu Starostów Wielkopolskich. W latach 2006-2014 był członkiem komitetu monitorującego WRPO. Wielokrotnie był odznaczany i wyróżniany, między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Przez wiele lat był również prezesem Powiatowego Zrzeszenia LZS w Czarnkowie. Człowiek łączący wiedzę techniczną z wiedzą pedagogiczną. W pracy menadżera z sukcesem podejmuje się realizacji śmiałych marzeń i potrafi sprostać wyzwaniom naszych czasów.


Tadeusz Kurzac od początku swojej muzycznej działalności i pracy zawodowej związany jest z Województwem Wielkopolskim. Kierowana przez niego, od 1986 roku, Czarnkowska Orkiestra Dęta prezentowała swoje umiejętności na imprezach, spotkaniach i jubileuszach w wielu miastach Wielkopolski. Tadeusz Kurzac to „człowiek – orkiestra”. Pozyskuje repertuar muzyczny i opracowuje go na każdy instrument orkiestry, prowadzi stały nabór nowych członków, przygotowuje scenariusze koncertów, prowadzi warsztaty muzyczne i aktywnie uczestniczy w pracach Nadnoteckiego Związku Chórów i Orkiestr. Czarnkowska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Tadeusza Kurzaca jest muzyczną wizytówką Czarnkowa i jedną z czołowych orkiestr północnej Wielkopolski. W trakcie swojej długoletniej działalności muzycznej został wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. „Odznaką za zasługi dla Czarnkowa”, „Zasłużony Działacz Kultury” czy „Złotą Odznaką z Wieńcem Laurowym”. W 2017r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Czarnkowa.
Aktu wręczenia medali dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak. Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych.

Wioletta Szukajło
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie