OKRADALI KOŚCIELNE SKARBONY

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Wyrzysku zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy byli odpowiedzialni za włamanie do kościelnej skarbony. Jak się okazało to nie jedyne przestępstwo, którego dopuścił się jeden z zatrzymanych. Szkody jakie zostały wyrządzone sięgają kwoty ponad 3 tysiący złotych. Sprawcy usłyszeli już zarzuty.

W ubiegłym roku kilka tygodni przed świętami wielkanocnymi doszło do kradzieży z włamaniem na terenie kościoła w Wyrzysku. Sprawcy włamali się do skarbony, z której zabrali zgromadzoną tam gotówkę.

Funkcjonariusze podejrzewali, że w tym roku historia może się powtórzyć i sprawcy będą chcieli ponownie popełnić przestępstwo. Mundurowi wspólnie z proboszczem parafii kilka tygodni przed świętami przygotowali się na przybycie sprawców. W miejscu, gdzie pozostawiona była skarbona została zamontowana kamera.

3 kwietnia bieżącego roku sprawcy pojawili się ponownie w kościele. Kamera zarejestrowała całe zdarzenie oraz wizerunki sprawców. Policjanci ustalili dane osobowe i zatrzymali mężczyzn. Okazali się nimi mieszkańcy gminy Wyrzysk w wieku 19 i 23 lat. Mężczyźni początkowo zaprzeczali, aby mieli cokolwiek wspólnego z kradzieżami, ale zebrany materiał dowodowy nie pozostawiał żadnych wątpliwości.

Funkcjonariusze analizując wszystkie zebrane informacje oraz materiał dowodowy wykazali, że to nie jedyne przestępstwo, którego dopuścił się pierwszy z zatrzymanych. 19-latek jest także odpowiedzialny za zeszłoroczną kradzież z włamaniem oraz kradzież kolejnej skarbony, która na końcu została wyrzucona do rzeki. Policjanci przy pomocy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrzysku sprawdzili dno i ujawnili utracone mienie. Przestępstwa te 19-latek popełnił wspólnie z nieletnim, który odpowie za swoje czyny przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Dodatkowo nieletniemu policjanci udowodnili dokonanie kradzieży z włamaniem do skarbony w kształcie anioła pod koniec ubiegłego roku, czym spodował straty przekraczające 1400 złotych.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. 23-latek odpowie za kradzież z włamaniem, którą dokonał wspólnie i w porozumieniu z 19-letnim mężczyzną. Drugi ze sprawców natomiast jest odpowiedzialny za trzy przestępstwa – jednej kradzieży oraz dwóch kradzieży z włamaniem. Za popełnione przestępstwa może grozić kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.