Czy centrum przesiadkowe odmieni życie pilan?

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

13 kwietnia 2023 rusza przebudowa Centrum Przesiadkowego w Pile przy galerii VIVO.

Inwestycja ta była od trzech lat w zawieszeniu. Wszystko przez spór miasta ze starostwem i wojewodą o pozwolenie na budowę. Sprawa dotarła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Łączny koszt przebudowy Centrum Przesiadkowego w Pile kosztować będzie ponad 4 mln złotych. Większość to pieniądze unijne.

– Bliżej dworca staną wiaty rowerowe, pod którymi będzie można zostawić rowery, tam też znajdą się informacje o ścieżkach rowerowych. Za nami natomiast powstanie centrum przesiadkowe dla autobusów – 8 stanowisk, w tym jedna zatoka będzie dedykowana naszej komunikacji miejskiej bezpośrednio przy ul. Zygmunta Starego. Pozostałe 7 znajdzie się pod zadaszeniem, wyposażone w specjalne wiaty przystankowe z elementami podgrzewania, tak aby pasażerowie nie marzli i byli chronieni przed wiatrem. Będą zastosowane nowoczesne technologie związane z fotowoltaiką dla celów oświetleniowych. Pojawią się systemy informacji pasażerskiej, czyli tablice zintegrowane z pozostałymi tablicami, które wkrótce pojawią się na ulicach Piły. Centrum przesiadkowe ma być przyjazne osobom niepełnosprawnym – dodaje Jolanta Sobieszczyk, dyrektor wydziału rozwoju i funduszy europejskich  UM Piły.

Miasto Piła na czas budowy kuriozalnego “centrum przesiadkowego” pod galerią Vivo zamyka najważniejszą w tej części miasta drogę dla rowerów, drastycznie utrudniając ruch z Zamościa w stronę os. Górnego i dojazd do dworców PKP i PKS.
Rowerzystom pozostanie albo objazd przez parking galerii Vivo i ulicą Zakopiańską albo ulicą Konopnickiej, placem Staszica po dość paskudnym bruku i ulicą 14 Lutego. Ewentualnie jezdnią, jeśli zdjęto znak B-9 (zakaz ruchu rowerów).

– Zatoka autobusowa Zygmunta Starego/Dworzec PKP będzie czynna, ale w trakcie prowadzonych robót nastąpi czasowe zwężenie pasa ruchu w jej rejonie. W trakcie realizacji robót należy spodziewać się okresowych utrudnień w ruchu drogowym i pieszych na odcinku ul. Zygmunta Starego. Wszystkich uczestników ruchu drogowego prosimy więc o zachowanie szczególnej ostrożności- informuje na swojej stronie internetowej UM Piły.

Prace prowadzone będą przez firmę INFRADROG Spółka z o.o. w ramach projektu pt. „Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej poprzez poprawę mobilności miejskiej w Pile” współfinansowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 roku i potrwają do jesieni.

Fot. Redakcja WASZE MEDIA