Ostatni dzwonek: wakacje za pasem – zgłoś się na „Wakacje z WOT”!

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Wielkopolska edycja „Wakacji z WOT” w tym roku odbędzie się w dwóch terminach. Chętni mogą zgłaszać się już teraz. Akcja skierowana jest głównie do uczniów i studentów z województwa wielkopolskiego i lubuskiego, którzy mają ochotę zamienić przerwę w nauce na szkolenie wojskowe.

Jak zgłosić się do 12. WBOT?

Najczęściej wybieranym sposobem zgłoszenia się na szkolenie podstawowe czy wrównawcze, to spotkanie z rekruterem, który pomaga w przejściu całej procedury. Rekruter towarzyszy kandydatowi aż do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej.  Kontakt do rekrutera można znaleźć na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Druga możliwość to zgłoszenie się do macierzystego WCR (Wojskowe Centrum Rekrutacji).  Wniosek o powołanie można złożyć również za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub podczas trwających kwalifikacji wojskowych.

Czym są „Wakacje z WOT”?

„Wakacje z WOT” to nie letni wypoczynek a wymagające szkolenie wojskowe. Projekt odbywa się cyklicznie – podczas ferii zimowych i w czasie letnim. Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, uczących się, które nie chcą tracić czasu nauki. Szkolenia  odbywające się  w ramach obu projektów, niczym nie różnią się od standardowych szkoleń programowych, które 12 WBOT prowadzi w ciągu roku.

Dwa terminy „Wakacji z WOT” w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Pierwszy termin już 23. czerwca. Szkolenie podstawowe (szesnastodniowe, zakończone przysięgą wojskową 8. lipca) kierowane jest do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wojskiem. Równocześnie, prowadzone jest szkolenie wyrównawcze (ośmiodniowe) dla osób, które mają zamiar powrócić do munduru. Drugi termin to 18. sierpnia. Szkolenie podstawowe również kończyć będzie uroczysta przysięga wojskowa 2. września.

 

Co czeka rekrutów podczas „Wakacji z WOT”?

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastka”) to dla młodych ludzi wielka przygoda. Trzeba przygotować się na to, że jedynie pierwszy dzień będzie nieco lżejszy, bo ochotnicy  dopełniają ostatnich formalności,  pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Kolejnego dnia, instruktorzy sprawdzą, z jaką formą kandydaci przekroczyli bramę jednostki. Do egzaminu z wychowania fizycznego musi przystąpić każdy. Następne dni, aż do uroczystej przysięgi wojskowej będą intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym. Przyszli terytorialsi muszą nauczyć się  bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią a także podstaw taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego a także  pracować z mapą. Oczywiście „szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia, tak więc nie jest to koniec pracy, jaką musi wykonać żołnierz. Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

                                                                                 

                                                                                   por. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA

foto: DWOT