PIĘCIU FUNKCJONARIUSZY Z PILSKIEJ KOMENDY OTRZYMAŁO „KRYSZTAŁOWE GWIAZDY”

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

W Trzebawiu odbyła się uroczysta gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk policjantów i policjantek z Wielkopolski. Do grona laureatów dołączyło 52 mundurowych, którzy w służbie lub poza nią uratowali ludzkie życie. Pięciu funkcjonariuszy spośród tegorocznych laureatów, na co dzień pełni służbę w pilskiej jednostce.

„Kryształowa Gwiazda” to jedyne w swoim rodzaju wyróżnienie dla policjantek i policjantów, którzy podczas służby, uratowali życie drugiemu człowiekowi. Laureatów wyróżnia to, że niezależnie od tego czy akurat są w służbie, czy w dniu wolnym, gdy widzą niebezpieczeństwo i zagrożenie, po prostu reagują. Co więcej, w swoich działaniach, zdrowie i życie postronnych osób zawsze stawiają ponad własne bezpieczeństwo. W działaniu wszystkich wyróżnionych widać jak na dłoni, że słowa roty policyjnego ślubowania: „(…) strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia”, mają dla nich szczególne znaczenie.

28 kwietnia 2023 roku w Trzebawiu, podczas uroczystej gali, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut wraz z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego mł. insp. Andrzejem Szarym wręczyli „Kryształowe Gwiazdy” policjantom-bohaterom.

Tego dnia uroczystość uświetnili swoją obecnością Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego Paweł Zalewski, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Ryszard Jakubowski oraz kapelan Wielkopolskiej Policji ks. kanonik Grzegorz Szafraniak. Podczas swoich przemówień podkreślali oni, jak szlachetnym czynem jest uratowanie ludzkiego życia, nawet z narażeniem własnego. Podziękowali wyróżnionym policjantom za ich postawę i gratulowali im odwagi.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile zostali odznaczeni za następujące zasługi:

mł. asp. Marek Witulski

W dniu 11 listopada 2021 roku, na biuro przepustek KPP Piła wbiegł mężczyzna z małym dzieckiem na rękach i poinformował, że dziecko się dusi. Na miejsce natychmiast zbiegł policjant i przystąpił do pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziecko robiło się sine, z ust i nosa wydostawała się wydzielina, traciło oddech. Policjant przełożył dziecko przez rękę, delikatnie klepiąc po plecach. Po chwili dziecko zwróciło wydzielinę i zaczęło spokojnie oddychać. Na miejsce przybyła karetka pogotowia, która zabrała dziecko z ojcem do szpitala. Niewątpliwie szybka i profesjonalna interwencja policjanta miała znaczący wpływ na uratowanie życia.

podinsp. Sebastian Chabowski, asp. sztab. Jacek Kurian i asp. sztab. Łukasz Badura

W dniu 13 lutego 2022 roku, policjant w trakcie dnia wolnego od służby, zauważył na Rondzie Solidarności w Pile leżącego na chodniku mężczyznę. W trakcie udzielania pomocy obecni byli także dwaj policjanci na służbie, którzy przejeżdżali radiowozem przez rondo. Funkcjonariusze podjęli czynności resuscytacyjne. Na miejsce dotarł również inny patrol policji oraz straży miejskiej. Strażnicy użyczyli aparatu AED i udało się przywrócić funkcje życiowe u osoby. Działanie policjantów przyczyniło się do uratowania życia mężczyzny i wskazuje innym funkcjonariuszom jak należy postępować w tego typu sytuacjach.

sierż. Katarzyna Lewandowska oraz sierż. Rafał Hanspol

W dniu 19 maja 2022 roku, policjanci z polecenia dyżurnego KPP Piła udali się do jednego z mieszkań w centrum Piły. Na miejscu funkcjonariusze zastali mężczyznę, który miał poważne problemy z oddychaniem. W trakcie oczekiwania na karetkę, osoba straciła funkcje życiowe i funkcjonariusze przystąpili do resuscytacji. W wyniku podjętych działań ratowniczych udało się przywrócić oddech i czynności życiowe. Zdecydowana reakcja przyczyniła się do uratowania życia osoby.

KPP Piła