Pierwszy taki regał w Pile

Najnowsze Piła Środowisko Wydarzenia
PIŁA. Przy domu działkowca na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Gwda” powstał plonownik. Jego budowa to ekowyzwanie rzucone przez pilan członkom Klubu Dobrego Klimatu.
To pierwsze takie miejsce w regionie, które zostało stworzone z myślą o dzieleniu się plonami, nasionami, sadzonkami czy przetworami. Wszyscy wiemy, że działkowe plony bywają tak obfite, że przerastają apetyty i możliwości nawet najwytrwalszych amatorów przetworów owocowych i warzywnych.
– Takie miejsce było od dawna potrzebne – przyklaskuje Patrycja Kujawa z KDK. – Jako właścicielka działki sama często borykałam się z problemem klęski urodzaju lub przeciwnie: któreś rośliny nie chciały wzrastać. Szukałam więc osób, którym mogłabym podarować nadmiar warzyw i owoców lub poprosić o podzielenie się czymś, co w moim ogródku nie obrodziło. Plonownik na pewno pomoże w takich wymianach. – Szkoda, żeby owoce i warzywa trafiały do kompostownika lub – co gorsza – na śmietnik, skoro ktoś może jeszcze je wykorzystać – podkreśla dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański. – W Polsce marnujemy stanowczo zbyt dużo jedzenia. To się na szczęście zmienia i plonownik jest kolejnym krokiem, by marnotrawstwu żywności zapobiegać. Zachęcam też do dzielenia się niewykorzystanymi nasionami lub sadzonkami, których okresowo mamy w nadmiarze.
Solidny regał (z materiałów z odzysku) zbudowali pracownicy Altvater Piła, spółki należącej do ENERIS Surowce. Jeśli pomysł się sprawdzi, plonowniki staną na terenie innych ogrodów działkowych. Bardzo liczymy na współpracę Zarządów ROD-ów, które są kluczem do popularyzacji projektu.
Prezes „Gwdy” Genowefa Chomont podeszła do pomysłu z entuzjazmem. Zasady korzystania z regału są proste: można brać wszystko, co znajduje się w środku bez konieczności zostawiania czegoś w zamian. Zarząd ROD „Gwda” prosi jedynie o utrzymywanie w nim czystości. Traktujmy go tak, jak byśmy chcieli sami, aby wyglądał, gdy chcielibyśmy z niego skorzystać.
###
ENERIS to ogólnopolska firma działająca w obszarze ochrony środowiska specjalizująca się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej, wodno- ściekowej oraz nowoczesnej energetyki. Naszym głównym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska – powietrza, wody i ziemi. Angażujemy się i posiadamy potencjał do budowy i finansowania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla indywidulanych potrzeb gmin i przemysłu. Podstawą jest konsolidacja rozproszonych do tej pory zasobów i środków służących ochronie środowiska.
W 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która jest kontynuatorem działalności Veolia Usługi dla Środowiska, jednej z największych w Polsce firm działających w sektorze gospodarki odpadami oraz większościowym udziałowcem
m.in. Altvater Piła. Następnie do Grupy dołączyły firmy: ENERIS Recupyl – lider recyklingu baterii i akumulatorów oraz ENERIS Proeco – zarządca Instalacji Termicznego Odzysku Odpadów Niebezpiecznych w Bydgoszczy. Więcej na: www.eneris.pl
  • Zuzanna Błaszczyk-Koniecko, Specjalista ds. Komunikacji i Wizerunku, Altvater Piła Sp. z o.o.