PIESZO, CZY ROWEREM OBY ZAWSZE BEZPIECZNIE DO CELU

Interwencje Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Wałczu przeprowadzili działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Głównym celem było promowanie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Rowerzyści zaraz po pieszych to grupa użytkowników dróg szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w konfrontacji z różnymi pojazdami. Nawet wtedy, kiedy panują niekorzystne warunki atmosferyczne na drogach nie brakuje miłośników dwóch kółek. Podczas dzisiejszych działań funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na poruszanie się pieszych i rowerzystów po drogach.

W trakcie akcji policjanci zwracali uwagę na zachowanie rowerzystów, prawidłowe wyposażenie ich pojazdów, trzeźwość kierujących, jak również na zachowanie kierowców wobec jednośladów i pieszych, tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypominali o zasadach poruszania się po drogach i chodnikach, a w trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów zachęcali do noszenia elementów odblaskowych i wręczali odblaskowe szelki czy kamizelki jak również opaski. Z uwagi na zbliżającą się porę jesieni działania będą kontynuowane cyklicznie i będą zmierzać także do podniesienie świadomości kierujących pojazdami silnikowymi i przypominanie im, że piesi jak i rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Pamiętajmy!

Rower musi być wyposażony w:

– co najmniej jeden sprawny hamulec

-światło odblaskowe czerwone z tyłu( kształt inny niż trójkąt) zamontowane na stałe niezależnie od pory dnia i nocy

– dzwonek

– po zmierzchu obowiązkowe jest oświetlenie pojazdu

Kask ochronny nie jest obowiązkowy ale dla własnego bezpieczeństwa warto go zakładać.

Rowerzyści mo poruszać się większością dróg publicznych z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad oraz jezdni, wzdłuż których prowadzą wyznaczone drogi lub pasy dla rowerów. Jednym słowem możemy jeździć bez ograniczeń po zwykłych drogach, a jeśli są wzdłuż nich drogi dla rowerów lub pasy ruchu dla rowerów, to musimy z nich skorzystać. W razie niestosowania się do tego zapisu grozi nam mandat.

Funkcjonariusze jednocześnie przypominają, by na drodze zachowywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, co z pewnością pozwoli na ograniczenie zdarzeń drogowych.

KPP Wałcz