Pilscy policjanci już w nowej komendzie!

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Już  nie Bydgoska 115, lecz Bydgoska 117. Pod takim adresem od dzisiaj funkcjonuje Komenda Powiatowa Policji w Pile. Właśnie 29 listopada nowa siedziba pilskich policjantów, jedna z najdroższych, ale i najnowocześniejszych w kraju – została oficjalnie otwarta.

Dzisiejsza uroczystość zgromadziła liczne grono znamienitych gości. Obecni byli m.in. Komendant  Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, nadinsp. Piotr Mąka,  a także parlamentarzyści i lokalne władze samorządowe. W uroczystości uczestniczyli również ci najważniejsi, którzy każdego dnia w  szeregach pilskiej jednostki pełnią swoją trudną i odpowiedzialną  służbę – policjanci, z komendantem  podinsp. Marcinem Kowalskim na czele.

Budynek, w którym do tej pory funkcjonowali, powstał na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego wieku. Przez ponad czterdzieści lat wyeksploatował się do cna. Poza tym jego archaiczna konstrukcja nie była przystosowana do dzisiejszych czasów.

-Powodem powstania nowej siedziby były przede wszystkim nieadekwatne do potrzeb i sprawnego funkcjonowania jednostki warunki, lokalowe, sanitarne i higieniczne. Stan techniczny budynku oraz terenu przyległego do jednostki generowały wysokie koszty utrzymania. Ponadto wyposażenie oraz przystosowanie techniczne do obsługi interesantów powodowały negatywny odbiór społeczny Policji – mówi st. sierż. Wojciech Zeszot, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pile.

O potrzebie gruntownego remontu komendy, czy raczej nowej siedzibie dla policjantów, mówiło się od lat. Zielone światło dla takiej inicjatywy pojawiło się jednak dopiero w 2018 roku, głównie dzięki działaniom ówczesnego posła, dzisiaj także Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Grzegorza Piechowiaka.

Widząc plany garnizonu wielkopolskiego zauważyłem, że nie uwzględniono w nich Piły, ale po szybkich rozmowach i zgodzie komendanta głównego, zapadła decyzja, że robimy – wspomina minister podkreślając: -Cieszymy się, że po wielu latach mówienia, że trzeba to zrobić, mamy to zrobione.

Zdaniem Komendanta Głównego Policji  gen. insp. Jarosława Szymczyka, inwestycja przy Bydgoskiej 117 –  jedna z najdroższych tego typu w kraju – wszystkim się opłaci.

-Trzeba pamiętać o tym, że Komenda Powiatowa Policji w Pile to ponad 350 osób, mówię o funkcjonariuszach i pracownikach cywilnych. A blisko 300 będzie funkcjonować w tym budynku. To siłą rzeczy generuje koszty. Uważam, że jest to dobra inwestycja, która mimo wszystko się zwróci w tej wartości bezcennej, jaką jest bezpieczeństwo mieszkańców.

***

Przypomnijmy.  Prace budowlane przy nowej siedzibie KPP  w Pile rozpoczęły się w styczniu 2020 roku, a zakończyły w listopadzie 2021.Nowo wybudowany obiekt składa się z trzech budynków z przeznaczeniem administracyjno-biurowym , garażowo- magazynowym  oraz kojcami dla psów służbowych. Do dyspozycji policjantów oraz pracowników jest również zaplecze sportowe, magazyny połączone z pomieszczeniami warsztatowymi  do obsługi pojazdów, magazyn dowodów rzeczowych i nowoczesny parking z oświetleniem. Projekt przewidział również szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym, z których korzystać będą funkcjonariusze realizujący służbę zewnętrzną.  Kolejnym ważnym z perspektywy policjantów miejscem jest sala ćwiczeń i siłownia.

Budynek główny został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić bezproblemową obsługę  osób z niepełnosprawnościami. Ponadto nowe, przemyślane i odpowiadające  obowiązującym standardom  rozmieszczenie pomieszczeń,  usprawni  w znaczny sposób obsługę interesantów,  dla  których powstał także parking przed wejściem głównym. Teren podległy jednostce został w pełni  zagospodarowany miejscami postojowymi, wiatami garażowymi i akcentami zieleni.

Koszt inwestycji – to ponad 75 mln złotych. Sfinansowano go z  funduszu programu modernizacji Policji oraz przy wsparciu Starosty Pilskiego i Prezydenta Miasta Piły.

***

Co się stanie z dotychczasowym budynkiem komendy? Ten wróci w zasoby lokalnych władz.

***

 I jeszcze bardzo dobra wiadomość dla policjantów z Białośliwia.  Prawdopodobnie i oni doczekają się nowego posterunku policji. Decyzje mają zapaść wkrótce. Minister Piechowiak ma nadzieję, że będą one pozytywne.

 

(Red.)/KPP Piła
Fot. Agnieszka Norkowska

Fot. główne: KPP Piła