Pilscy policjanci promowali EDWARD-a

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile wzięli udział w działaniach organizowanych pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ideą przewodnią projektu jest ?wizja zero? – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Funkcjonariusze spotkali się z mieszkańcami powiatu pilskiego, wręczali plakaty promujące przedsięwzięcie oraz elementy odblaskowe. Akcję wsparł Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile.

Projekt Edward (European Day Without Road Death) ? Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach ? to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest ?wizja zero? – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Działania w ramach projektu EDWARD 2019 przeprowadzone zostały przez policjantów z krajów europejskich w dniu 26 września, w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Pilscy funkcjonariusze również aktywnie włączyli się w te działania.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji ?bezpiecznego kierowcy?.

Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie – na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

W ramach prowadzonych działań policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile spotkali się z mieszkańcami miasta Piły oraz całego powiatu pilskiego. Mundurowi tłumaczyli, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków. Akcję wsparł Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile, który przekazał elementy odblaskowe dla mieszkańców Piły.

Wszyscy biorący udział w działaniach oświadczyli, że chcieliby, aby każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, choć w minimalnym stopniu, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach,

 Podkom. Żaneta Kowalska /KPP Piła