“Podrabiane” truskawki. Minister rolnictwa zapowiada interwencję

Biznes Interwencje Najnowsze Rolnictwo Wydarzenia

– Fałszowanie nazw produktu czy kraju pochodzenia jest niedopuszczalne – powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk odpowiadając na pytanie dotyczące truskawek importowanych, które udają krajowe. Zapowiedział interwencję do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i UOKiK w tej sprawie.

Kowalczyk pytany w piątek w “Jeden na Jeden” w TVN24 o to, czy potrafi odróżnić importowane truskawki od polskich powiedział:

– To jest bardzo trudne, chociaż w tym sezonie można to jeszcze spróbować robić. Dlatego, że w tej chwili polskie truskawki, te szczególnie, które są tzw. wielosezonowe, rzeczywiście są nie do odróżnienia od truskawek importowanych, takimi samymi metodami zwykle produkowane.

Przyznał, że zaczynają się pojawiać w obiegu truskawki, które są hodowane pod folią. Jak dodał, “początek sezonu to zawsze są drogie truskawki”.

– Fałszowanie nazw produktu czy kraju pochodzenia jest niedopuszczalne. Jeśli są takie przypadki, jeśli mamy podejrzenia takich przypadków, oczywiście jestem do dyspozycji, żeby uruchomić Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która odpowiada za tego typu zachowania, zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – powiedział.

Plantatorzy ostrzegają. Spekulanci zwietrzyli łatwy zarobek

Przypomniał, że UOKiK nałożył już kary za różne fałszerstwa. – W ubiegłym roku największa to była 140 mln zł za fałszowanie produktów i zmianę nazwy ich pochodzenia – dodał.

Dopytywany, czy zainterweniuje w sprawie truskawek, odparł: – Zainterweniuję w sprawie truskawek. Najpierw sprawdzi to Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a później zgłoszenie do UOKiK.

Rolnicy ostrzegają przed oszustami, którzy robią interes na truskawkach. Susza powoduje, że polski owoc jest drogi, dlatego są tacy, którzy ściągają tanie truskawki z zagranicy i sprzedają jako polskie z ogromną przebitką.

Pogoda i zmiany klimatu nie sprzyjają uprawie truskawek. Sezon na ten owoc się zaczyna w maju, a ceny są zawrotne. Za kilogram polskich truskawek trzeba zapłacić 18-22 zł. Importowane z Włoch można kupić za 15 zł.