Podziękowanie za trud rolników

Wydarzenia
Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w Połajewie. Mieszkańcy powiatu czarnkowsko- trzcianeckiego dziękowali rolnikom za plony. Były przemówienia, nagrody i występy artystyczne.
Do Połajewa przyjechało wielu znakomitych gości z parlamentarzystami na czele. Starosta powiatu wraz z wójtem gminy Połajewo wspólnie podziękowali wszystkim przybyłym rolnikom i gościom.
Podczas wydarzenia wyczuwalna była atmosfera sielskości i spokoju, która dla wielu kojarzy się z obrazem polskiej wsi.
Wspólne świętowanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Połajewie. W dalszej części Święta Plonów odbyły się wszystkie z przewidzianych tradycjami i zwyczajem atrakcje dożynkowe, od obrzędu dożynkowego rozpoczynając, poprzez konkurs wieńców, na występach lokalnych artystów kończąc. – Dożynki w tradycji polskiej, czy to włościańskiej, czy szlacheckiej mają bardzo długą historię. Oprawa z jaką obchodzi się to święto w Polsce jest wyjątkowa, rzadko taką spotyka się w Europie. Jest to uwieńczenie trudnej pracy całej wsi, rolnika i rolniczych rodzin. Wszystko po to, aby nikomu nie zabrakło chleba przez cały rok. Cieszę się bardzo, że mamy na tym święcie mnóstwo znakomitych gości. Chcemy świętować zakończenie zbioru plonów – powiedział starosta Feliks Łaszcz.
Sprzyjała również aura, która sprawiła, że frekwencja w pierwszą niedzielę września była wyjątkowa. Gmina Połajewo zadbała o oprawę muzyczną. Uczestnicy niedzielnego Święta Plonów mogli wysłuchać otwierającej dożynki „Roty” w wykonaniu Orkiestry Dętej MCK z Czarnkowa. Obrzęd dożynkowy zaprezentowali członkowie zespołu „Rożanie” z Roska. Podczas Dożynek odbył się
również pokaz nowoczesnego sprzętu rolniczego używanego w rolnictwie. Symboliczną, lecz zaszczytną funkcję Starościny i Starosty dożynek pełnili Aldona Berlik z Tarnówka i  Janusz Woźnica z Sierakówka. – Bycie starostą dożynek to z pewnością odpowiedzialna funkcja, ale też zaszczyt – mówił Janusz Woźnica, starosta dożynek. Dopisali też goście, posłowie, radni sejmiku, przedstawiciele lokalnych samorządów – burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Liczne było też grono mieszkańców, którzy wypełnili trybuny stadionu w Połajewie.
Doroczne święto plonów to doskonała okazja by docenić i nagrodzić tych, którzy cały rok pracują i dbają o różne aspekty wiejskiego życia. Podczas uroczystości ogłoszone zostały wyniki w konkursach, które są już dobrze znane mieszkańcom powiatu. W wyniku obrad komisji konkursowej „Czarnkowsko – Trzcianeckim Rolnikiem Roku 2022” został Leszek Berlik z gminy Połajewo, który odebrał ten zaszczytny tytuł z rąk starosty Feliksa Łaszcza. Na tytuł najpiękniejszej wsi zapracowali
mieszkańcy Jędrzejewa w gminie Czarnków, a wyróżnienie trafiło do mieszkańców Miłkowa w gminie Lubasz oraz Łokacza Wielkiego w gminie Krzyż Wielkopolski. Laureatem najlepszej zagrody rolniczej została Justyna Wojtysiak z gminy Czarnków, a wyróżnienie otrzymali Elżbieta Reitzig z gminy Krzyż Wielkopolski oraz Maria i Eugeniusz Dzierzkiewicz z gminy Połajewo.
Najpiękniejszą zagrodą nierolniczą została zagroda Anety Chmielewskiej-Żyhałko z gminy Trzcianka, a wyróżniono w tej kategorii zagrody Honoraty Biernat z gminy Wieleń oraz Agaty i Mariusza Ciechanowicz z gminy Krzyż Wielkopolski. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia, gdy przyszło oceniać wieńce dożynkowe. W konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego w roku 2022” najwyżej oceniono dzieło gminy Połajewo, wyróżniono natomiast wieńce wystawione przez gminę Czarnków i gminę Lubasz. Zwycięzcą w rywalizacji na najpiękniejszy kosz dożynkowy został Rodzinny Ogród Działkowy Kolejarz Czarnków. Wyróżnienie otrzymali ROD Trzcianka oraz ROD im. Janka z Czarnkowa.
Głównym sponsorem konkursu „Piękna Wieś dziełem jej mieszkańców” był Bank Spółdzielczy w Czarnkowie.
Pełna relacja z obchodów Święta Plonów dostępna jest na stronie www.czarnkowsko-trzcianecki.pl
Łukasz Wegner
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie