POLICJANCI DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO NAD AKWENAMI

Czarnków Interwencje Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

Bezpieczeństwo nad wodą to jedno z priorytetowych zadań, które realizują czarnkowscy policjanci w czasie wakacji. Mundurowi na łodziach patrolują strzeżone i dzikie kąpieliska, a także rzekę Noteć. Obserwują zachowania plażowiczów oraz kontrolują użytkowników sprzętów wodnych. Współpracują w tym zakresie z ratownikami WOPR oraz Strażą Pożarną.

Mając na względzie zapewnienie bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą, policyjni wodniacy od pierwszych ciepłych dni patrolują teren rzeki Noteć oraz okoliczne jeziora, w tym przede wszystkim dzikie kąpieliska, gdzie kąpiel jest szczególnie niebezpieczna. Dlatego funkcjonariusze pojawiają się tam regularnie. Swoją obecnością chcą przypomnieć, że woda jest żywiołem, który nie wybacza błędów.

Do zadań mundurowych w szczególności należy zwracanie uwagi, czy osoby korzystające ze sprzętu wodnego stosują się do obowiązującego prawa i zasad na wodzie. Podczas kontroli przede wszystkim sprawdzają stan trzeźwości sterników, obowiązkowe wyposażenie łodzi, a także posiadane uprawnienia do korzystania z jednostek pływających. Policjanci nie zapominają jednak o tym, że profilaktyka i edukacja społeczeństwa jest bardzo ważna i dlatego też często rozmawiają z żeglarzami, sternikami, dziećmi i młodzieżą na temat właściwego zachowania się na wodzie. Podczas takich spotkań przekazywane są materiały edukacyjne, które zawierają najistotniejsze przepisy, mające na celu uświadomić, że z wodą „nie ma żartów”.

Pamiętajmy, że nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wszystkich wypoczywających. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli, brak należytej opieki nad dziećmi, czy spożywanie alkoholu mogą doprowadzić do niebezpiecznych, a nawet tragicznych w skutkach zdarzeń.

Karolina Górzna-Kustra, KPP Czarnków