POLICYJNA AKCJA „ZNICZ 2022”

Czarnków Interwencje Na sygnale Wydarzenia

Policyjna akcja ,,Znicz 2022” potrwa od 28 października do 2 listopada br. W tym czasie policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Mundurowych nie zabraknie także przy cmentarzach, gdzie będą kierowali ruchem oraz zapobiegali wszelkim negatywnym zdarzeniom. Zachowajmy w tym czasie szczególną ostrożność, by nie spotkały nas przykre niespodzianki.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Właśnie wtedy polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy, bowiem każdy chciałby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. Dla policjantów to czas wytężonej służby – wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich 1 listopada służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem ulicznym, zwłaszcza w pobliżu nekropolii oraz zapobiegać przestępstwom kryminalnym mogącym wystąpić w tym okresie.

Jednak w dużej mierze wiele zależy od nas samych, dlatego przypominamy kilka prostych zasad, które należy przestrzegać, chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

1. Wybierając się samochodem na groby najbliższych należy mądrze zaplanować swoją podróż – tak, aby nie pokonywać całego, czasem kilkuset kilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Pamiętajmy o fotelikach dla dzieci oraz zapięciu pasów bezpieczeństwa.

2. Wyjeżdżając pomyślmy, również o odpowiednim zabezpieczeniu własnych mieszkań. W tym przypadku można poprosić o przysługę zaufanego sąsiada lub znajomego rodziny.

3. W autach, którymi przemieszczamy się w okolice cmentarzy nie zostawiajmy żadnych cennych przedmiotów. Mogą stać się one łatwym łupem dla złodziei. Jeśli jednak musimy wziąć jakąś wartościową rzecz należy ją schować w bagażniku pojazdu, w schowkach lub ukryć w taki sposób, aby nie zwracała uwagi przechodniów.

4. Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.

5. Kradzież kieszonkowa jest często prowokowana przez zachowanie potencjalnej ofiary. Łatwiej złodziejowi okraść osobę zamyśloną, niezwracającą uwagi na otoczenie. Zatłoczone środki komunikacji, duże skupiska ludzi na cmentarzach dają ogromne możliwości działania kieszonkowcom, dlatego:

– zwracajmy uwagę na nasze torby i portfele,

– zabierajmy tylko tyle gotówki, ile zamierzamy wydać,

– płacąc za towar nie pokazujmy zawartości portfela.

Przypominamy, również o zakazie ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) w dniach:

31.10. w godz. od 18:00 do 22:00

01.11. w godz. od 08:00 do 22:00

Zarówno pieszych, jak i kierujących prosimy o szczególną ostrożność i wzajemną wyrozumiałość, zapobiegnie to tragedii na drodze i pozwoli podróżującym szczęśliwie wrócić do domu.

Karolina Górzna-Kustra

Policyjna akcja „Znicz 2022” – Działania prewencyjne – KPP Czarnków (policja.gov.pl)

fot. iStock