POLICYJNE KONTROLE AUTOKARÓW

Interwencje Na sygnale Najnowsze Podróże Wałcz Wydarzenia

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej jednostki kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wycieczki szkolne. Przypominamy że zgłaszanie kontroli powinno odbyć się z kilkudniowym wyprzedzeniem oraz podaniem niezbędnych danych.

Miesiąc czerwiec to czas szkolnych wycieczek. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzają stan techniczny autokarów, przed wyjazdem. Jest to istotny element naszej troski o bezpieczeństwo. Stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy każdej kontroli. Policjanci sprawdzają również zapisy tachografu, poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie bieżnika opon, sprawność świateł, funkcjonowanie systemów kierowania oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu m.in. w apteczkę doraźnej pomocy, gaśnice, trójkąt ostrzegawczy.
Przypominamy, że kontrolę autobusu można zgłosić pisemnie, na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych. Pamiętajmy o podaniu miejsca i godziny odjazdu, danych przewoźnika oraz telefonu kontaktowego do organizatora wycieczki.

Autokar możemy także sprawdzić we własnym zakresie na stronie: bezpiecznyautobus.gov.pl oraz na stronie historiapojazdu.gov.pl

Pamiętajmy również o ważnych aspektach związanych z wyjazdem!

  • Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.
  • Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.
  • Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.
  • Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.
  • Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem Policji.
  • W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę aby autokar przez wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli.
  • Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.
  • Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.
  • mł.asp. Damian Pachuc, KPP Wałcz
  • źródło: https://zlotow.policja.gov.pl/w31/aktualnosci/235811,Policyjne-kontrole-autokarow.html