Ponad 760 czujek tlenku węgla dla słuchaczy Polskiego Radia

Interwencje kraj Na sygnale Polityka Senior Wydarzenia

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji „Wolna sobota” rozpoczęła się ogólnopolska kampania MSWiA oraz Polskiego Radia „Czad i ogień. Obudź czujność”. W ramach akcji na antenie Programu 1 w audycjach Sygnały Dnia, Ekspres Jedynki, Cztery Pory Roku oraz Czas Pogody będą przeprowadzane konkursy, w których można wygrać czujki czadu. Wkrótce do kampanii dołączą też Program 3, Program 2 oraz Polskie Radio Dzieciom. Na potrzeby akcji MSWiA przekazało 760 czujek.

W ramach kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność” na antenie Polskiego Radia będą organizowane konkursy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dla najlepszych słuchaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nagrody. Są nimi czujki tlenku węgla. W trakcie trwania akcji emitowane będą także spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

W audycjach w charakterze ekspertów wezmą udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej, którzy podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczaniem z obszaru ochrony przeciwpożarowej. Strażacy odpowiedzą także na najczęściej zadawane pytania związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń grzewczych w sezonie jesienno-zimowym.

Czad to cichy zabójca

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2020/2021 Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 2,8 tys. tego typu zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021) strażacy odnotowali ponad 9,6 tys. zdarzeń i 132 ofiary śmiertelne. Pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2018/2019. Wówczas poszkodowanych zostało ponad 2 tys. osób, a w wyniku zatrucia czadem zmarły 52 osoby.

Zadbaj o instalację

O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów.

Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem.