O in vitro w Trzciance

Edukacja Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Polityka Trzcianka Wydarzenia Zdrowie
Centrum Inicjatyw Społecznych w Trzciance, to najlepsze miejsce, by rozmawiać o inicjatywach obywatelskich. Dlatego właśnie tu poseł Małgorzata Janyska, senator Adam Szejnfeld i burmistrz Krzysztof Jaworski, włodarz Miasta i Gminy Trzcianka, zorganizowali konferencję prasową, by promować obywatelską inicjatywę uchwalenia przez Parlament ustawy o finasowaniu programu in vitro. In vitro bowiem to życie! In vitro to ludzie!
Od czasów rozpoczęcia stosowania metody in vitro na świecie urodziło się 9 milionów ludzi a w Polsce ponad 100 tys. Tylko w okresie 2013 – 2016, a więc w okresie poprzedniego programu realizowanego przez Platformę Obywatelską urodziło się ponad 22 tys. ludzi.
Te liczby są ważne także w kontekście dramatycznej obecne sytuacji pod względem demografii w Polsce. Niesyty, w minionym roku, w 2021, urodziło się w naszym kraju najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. Mamy absolutnie największy kryzys demograficzny w historii i należy podejmować wszelkie działania z wykorzystaniem każdej zbadanej i sprawdzonej metody, by zahamować niekorzystne trendy – mówił na konferencji prasowej senator Adam Szejnfeld.
Poseł Małgorzata Janyska, pełnomocniczka regionalna Komitetu, oświadczyła, że poprzedni program in vitro cieszył się ogromnym powodzeniem, dlatego walczymy o dofinansowanie z budżetu państwa kolejnego państwowego programu zwiększającego dzietność w Polsce z wykorzystaniem tej sprawdzonej w Polsce i na świecie metody. Potrzeba zebrać nie mniej niż 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy, aby projekt ustawy mógł być wniesiony pod obrady Sejmu– podkreśliła poseł Małgorzata Janyska.
Program walki z niepłodnością metodą In vitro na pewno należy do najlepiej poznanych na świecie. Będziemy zbierać te podpisy w Trzciance i całym powiecie podkreślali uczestnicy konferencji, a byli nimi oprócz senatora Adama Szejnfelda, poseł Małgorzaty Janyski i
burmistrza Krzysztofa Jaworskiego, także Marek Dąbrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Trzcianka, Grzegorz Bogacz, radny Miasta Trzcianka oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Młodych Demokratów, przewodniczący Kajetan Górny oraz Igor Maliński.
W regionie działają już biura, w których można dołączyć do wspólnej inicjatywy, między innymi biura senatora Adama Szejnfelda oraz biuro poseł Małgorzaty Janyski, ale jak podkreśli Młodzi Demokraci – młodzież czynnie włączy się w akcję i propagowanie idei oraz
​przybliżenie merytoryczne programu In vitro, bowiem nie można pozostać obojętnym na obecny przekaz, który ukazał się w tegorocznych podręcznikach do nauki „HIT”, który wręcz zniechęca i obraża ludzi – mówili podczas konferencji Młodzi Demokraci.
Dołącz do nas bądź wolontariuszem, zbieraj podpisy! – zachęcał senator Szejnfeld wraz z
uczestnikami konferencji.
Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile