POWIAT PILSKI ZBUDUJE CENTRUM STOMATOLOGII DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Najnowsze Wydarzenia

W budynku Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile powstanie Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla dzieci i młodzieży, w którym leczenie i profilaktyka będą odbywały się bezpłatnie. Na ten cel Powiat Pilski z budżetu przeznaczy prawie 1 milion złotych.

– Będą to kolejne środki, które zainwestujemy w opiekę dentystyczną młodego pokolenia. Przypomnę, że na pierwszy gabinet, który urządziliśmy w lipcu 2021 r. przekazaliśmy już ponad 500 tys. zł. Ale zdrowie nie ma ceny, a potrzeby w zakresie opieki dentystycznej są ogromne. Jeśli dzisiaj w nią zainwestujemy, przyniesie to ogromne korzyści dzieciom i młodzieży w dorosłym życiu –  mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dość powiedzieć, że w gabinecie, urządzonym przez Powiat Pilski do tej pory przyjęto 1100 pacjentów na leczenie zębów oraz 13 200 na profilaktykę. Gabinet ma bardzo dobra opinię.  Kolejki na wizytę są coraz dłuższe, dlatego władze powiatu postanowiły rozbudować to miejsce.

W ramach inwestycji powstanie kolejny gabinet stomatologiczny, w którym przyjmować będzie drugi dentysta, gabinet rentgenowski z tomografem komputerowym i możliwością wykonywania zdjęć cefalometrycznych na potrzeby przyszłego ortodonty. Powstanie także rejestracja.
Całość ma mieć ok. 100 m2. Centrum będzie miało osobne wejście i pacjenci nie będą musieli już przechodzić przez szkolny korytarz. Wyposażenie, podobnie jak w obecnym gabinecie, będzie bardzo nowoczesne, włącznie ze znieczuleniem komputerowym.

– Od początku przyświecała mi misja, aby młodym osobom zapewnić jak najlepszą opiekę stomatologiczną, aby dzieci i młodzież miały zapewnione bezpłatne leczenie i profilaktykę. W Pile trafiłem na takie osoby, jak starosta pilski, które zdecydowały się utworzyć i sfinansować powstanie takiego miejsca, w którym mogę realizować swoją misję. Kolejne gabinety dają jeszcze większe możliwości. Dzięki nowym urządzeniom będziemy mogli lepiej diagnozować pacjentów, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki leczenia – mówi Simon Nowak, stomatolog i koordynator budowy centrum stomatologii.

Gabinet zamierza także złożyć ofertę zabiegów profilaktycznych dla dzieci szkół podstawowych, w tym w Pile. Natomiast już od kwietnia tego roku będzie pracował tu drugi stomatolog, co skróci czas oczekiwania na wizytę. W lutym ma być ogłoszony przetarg na prace budowalne. W maju mogą być już ukończone.

Powstanie Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla dzieci i młodzieży wsparli członkowie Zarządu Powiatu w Pile oraz radni Powiatu, choć nie wszyscy.
– Jako Zarząd powiatu zawsze będziemy dbali o zdrowie mieszkańców, a tym jest także opieka dentystyczna dzieci i młodzieży. Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile podczas sesji jednomyślnie wsparli projekt budowy Centrum Stomatologii. Z radnych PO będących w opozycji tylko jedna radna. Widać więc, że część radnych próbuje uprawiać politykę na tak ważnej rzeczy jak zdrowie – dodał Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

– To bardzo ważne, że dostępność leczenia i profilaktyki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży będzie tak szeroka bez względu na zasobność portfela rodzica – powiedziała Ewa Ramusiewicz, radna Porozumienia Samorządowego w Radzie Powiatu w Pile.

–  Robimy kolejny krok, aby nasze dzieci i młodzież miały piękny uśmiech, a kolejki do dentysty będą krótsze – stwierdził z kolei Krzysztof Pabich, także radny Porozumienia Samorządowego w Radzie Powiatu.
Powiat Pilski będzie się starał o budowę kolejnych gabinetów za środki pozyskane z zewnątrz.

powiat.pila.pl