Powiatowe Święto Plonów w Pile: tradycyjne, kolorowe i radosne

Najnowsze Piła Rolnictwo Wydarzenia
Dożynki Powiatowe oraz festiwal Smaki Gmin Powiatu Pilskiego, które odbyły się w minioną niedzielę na Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile, zjednoczyły mieszkańców wszystkich 9 gmin powiatu pilskiego.
Dożynki to piękna uroczystość, mocno zakorzeniona w polskiej tradycji. Święto nas wszystkich, bo każdy korzysta z owoców ciężkiej pracy rolników, działkowców, sadowników, pszczelarzy, producentów żywności. Wczoraj była okazja, aby Wam wszystkim podziękować.
ożynki rozpoczęliśmy od mszy świętej w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile. Świątynia została pięknie udekorowana, a przed nią ustawiono wieńce dożynkowe z każdej z dziewięciu gmin powiatu pilskiego. Obecne były poczty sztandarowe szkół, leśników, Policji, Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacji rolniczych.
Mszę uświetnił występ Chór Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile pod przewodnictwem Karola Urbanka.
Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na Stadion Powiatowy w Pile. Uczestników brawami przywitali oczekujący tu mieszkańcy oraz występ Sygnalistów Myśliwskich z Polski Związek Łowiecki Zarząd Okregowy w Pile.
Stadion także tonął w kolorowych barwach. Tradycyjne witacze, pięknie przystrojona kwiatami, owocami i warzywami scena, cudownie udekorowane stoiska każdej z gmin, w tym pilskich działkowców, leśników, związku łowieckiego, pszczelarzy, rękodzieł przygotowanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i mieszkańców Domów Pomocy Społecznej robiły niesamowite wrażenie.Pięknie wyglądał obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu Pieśni i Tańca Krajna. Bochenki chleba zostały przekazane starostom dożynek Dorocie Hutek i Franiczkowi Kapei, mi i moim współpracownikom, a także radnym Rady Powiatu w Pile, którzy podzieli się nimi z mieszkańcami.
Zorganizowaliśmy również Festiwal Smaków i degustacje przepysznych regionalnych potraw.
W międzyczasie rozstrzygnięto dożynkowe konkursy, w których wspólnie z Krzysztofem Sadowskim – etatowym członkiem Zarządu Powiatu, Emilia Załachowska – członkiem Zarządu Powiatu i radnymi Magdaleną Zgiep-Porzucek, Iwona Schulz Radna Rady Powiatu w Pile, Ewą Ramusiewicz, Zdzisławą Bosak-Kawą, Monika Ewa Kubiak – Majewska, Krzysztofem Pabichem, Przemysław Pochylski i Emilia Piechocka Radna Rady Miasta Piły wręczyliśmy nagrody.
Dożynkom towarzyszył festyn dla mieszkańców. Każdy mógł podziwiać pokaz siłaczy przygotowany przez Grzegorz Peksa, a potem występy zespołu Osieczanki z Osieka nad Notecią, Ewa Kryza z Wyrzyska, Mikesh, a na koniec Zespół Skaner. Koncerty zakończyły się wspólną zabawą pod chmurką poprowadzoną przez Belgram – Krzysztof Belak. Tańcom nie było końca.
Dziękuję wszystkim moim współpracownikom i przyjaciołom Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile za świetną organizację wydarzenia, a Państwu za tak liczną obecność i wyśmienitą zabawę.
Starostwo Powiatowe w Pile