Powrót do przeszłości, czyli ? grajmy w bule!

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Kiedyś młodzież ?za karę? musiała siedzieć w domu, dzisiaj, ?za karę? musi wyjść na dwór.  Jak te czasy się zmieniają?  Zabawy do  nocy w chowanego, gry w kapsle, w dwa ognie, w “gumę”, pogaduszki na trzepaku i wiele innych zajęć na świeżym powietrzu pamięta już tylko obecne “średnie” pokolenie. Na szczęście historia zatoczyła kolejne koło i coraz więcej z tych zapomnianych gier czy zabaw przeżywa swój renesans. Jak chociażby?bule.

Niewielu wie, że profesjonalne, pełnowymiarowe  boisko do gry w bule (petanque), od dwóch lat funkcjonuje przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej  w Pile.  Korzysta z niego miejscowa społeczność,  od najmłodszych do najstarszych.

Bule to wspaniały sport, który likwiduje wszelkie bariery. Może go uprawiać każdy, bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Ta cecha powoduje, że nawet jeśli dzieli nas różnica pokoleń, to na bulodromie jesteśmy równorzędnymi partnerami ? mówią miłośnicy gry z bulami i świnką.

Oprócz samego bulodromu, w mieście zarejestrowany został również Pilski Klub Gry w Bule ? Bulanka, który ma propagować tę formę sportu amatorskiego, jako alternatywny sposób spędzania wolnego czasu  dzieci, młodzieży i  dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych.

-Marzy nam się, żeby bulodrom był miejscem spotkań. To miejsce ma aktywizować. Gra w bule nie wymaga wielkiej sprawności fizycznej i jest znakomitym pomysłem na spędzenie czasu. Może łączyć nie tylko grupy seniorskie, rencistów i emerytów, czy osoby niepełnosprawne. Stanowi też miejsce integracji i aktywizacji rodzinnej. Przy bulach można doskonale się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, nawiązać nowe znajomości ? mówią członkowie Bulanki.

 

Klub ma zapewnić członkom możliwość uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym, tworząc pilską ligę gry w bule. Dlatego też zamierza  zorganizować piknik gry w bule, aby każdy kto przyjdzie mógł ?liznąć? tej wspaniałej gry, która przeżywa swój renesans. Przy okazji będą też inne atrakcje dla dzieci i osób starszych, właściwie dla każdego.

Najbliższy bulowy piknik już 8 września. Początek  – godzina 14.  Zapraszamy!

 (WM)
Fot. Bartek Mirowski