Powstanie pierwszy w Wielkopolsce specjalistyczny „dom dziecka” dla niepełnosprawnych

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia
Jak już wczoraj informowaliśmy, w Nieżychowie powstanie pierwszy w Wielkopolsce specjalistyczny „dom dziecka” dla niepełnosprawnych. Zostało to oficjalnie ogłoszone podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez starostę pilskiego Eligiusz Komarowskiego: – Schronienie znajdzie tu 14 dzieci, ale chcemy, by w przyszłości obiekt mógł pomieścić nawet 30 osób – mówił starosta. 
Na tę inwestycję Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile pozyskał dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Dzięki tym pieniądzom w placówce opiekuńczo-wychowawczej dzieci będą miały zapewnione zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego. Dla dzieci z niepełnosprawnościami zorganizowana będzie odpowiednia rehabilitacja i zajęcia rewalidacyjne – wymienia starosta Eligiusz Komarowski.
Będzie to placówka specjalistyczno-terapeutyczna dla około 14 osób ze szczególnymi potrzebami. Dotąd nie było takiej w naszym regionie ani w całej Wielkopolsce, a dzieci z gmin wchodzących w skład powiatu pilskiego muszą korzystają z placówek w odległych miejscach kraju, np. w Rzeszowie, co powoduje, że kontakt z rodziną jest utrudniony.
Podpisaliśmy właśnie umowę na pracę modernizacyjne. Budynek, w którym przez 50 lat funkcjonowały szkoły o kierunku rolniczym, zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, zamontowana zostanie winda, w piwnicy budynku powstaną pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz socjalno-gospodarcze także dla pracowników. Na parterze mieścić się będzie administracja placówki, część mieszkalna dla wychowawców oraz podopiecznych placówki, kuchnia z jadalnią i pokojem dziennym, pomieszczenia zajęć oraz pokój pielęgniarki – podkreśla starosta Eligiusz Komarowski.
Cały budynek przejdzie generalny remont zgodnie z wymogami konserwatora. Koniec prac zaplanowano na 4 grudnia.