Naukowo, kosmicznie, praktycznie podczas IX Pikniku Technicznego w Akademii Nauk Stosowanych… Nauki ścisłe zdecydowanie nie są nudne – udowodnili to wykładowcy i studenci z katedr inżynierskich ANS w Pile, podczas IX Pikniku Technicznego. Katedra Budownictwa, Katedra Elektrotechniki, Katedra Inżynierii Mechanicznej oraz Katedra Transportu, pokazały fascynujący świat inżynierski, który można zrozumieć i polubić. Sposób jest jeden – wystarczy go pokazać w prostych eksperymentach. I tak też się stało.
Na piknikową publiczność czekało mnóstwo pokazów i eksperymentów m.in.: „goodloading i już wiesz jak załadować”, geodezja na wesoło, fizyka budowli, nowoczesne zarządzanie logistyczne, ciężarówka przyszłości, od projektu przez wytwarzanie do kontroli jakości, „porozmawiajmy o metalach”, drgania i fale w przyrodzie, światło i jego właściwości, jak wygrać milion w sapera. To tylko niektóre punkty programu.
Co ważne – dzięki wielu firmom, które współpracują z Uczelnią od lat, uczniowie mogli zobaczyć m.in.: jak działa autobus elektryczny (MZK Piła), Lean w odniesieniu do życia codziennego oraz zastosowanie światła (Signify), proces wyciskania profili przy użyciu matrycy i proces obróbki skrawaniem (Hydro Extrusion Poland), nowoczesne oczyszczalnie ścieków (GWDA) oraz systemy poliuretanowe dla przemysłu (PURINOVA).
Ostatnim punktem Pikniku była wyprawa w kosmos, w doskonałym towarzystwie Karola Wójcickiego – pasjonata nocnego nieba, popularyzatora astronomii, dziennikarza naukowego, prezentera telewizyjnego, twórcy największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”. Temat „kosmicznej rewolucji”, zaczął się od rzutu butelką, a skończył na projektach dotyczących lotów w kosmos – nie zawsze udanych. Było więc o lotach między kontynentami w mniej niż godzinę, satelitach Starlink, działaniach kosmicznych SpaceX – ludziach, którzy zmieniają obraz i możliwości naszych czasów, dzięki którym niemożliwe nie istnieje. A wszystko zaczyna się od nauk ścisłych…
Akademia Nauk Stosowanych w Pile