Puchar Marszałka dla powiatu chodzieskiego

Chodzież Najnowsze Sport Wydarzenia

CHODZIEŻ. Zawodnicy powiatu chodzieskiego odnieśli spektakularny sukces podczas XXIII Zimowej Wielkopolskiej Spartakiady LZS Mieszkańców Wsi Województwa Wielkopolskiego. Finałowe rozgrywki odbyły się w miejscowej hali Zespołu Szkół im Hipolita Cegielskiego. Uroczystość wręczenia medali stała się takż okazją do uhonorowania zasłużonych dla LZS. 

Organizacji zawodów, będących finałem wcześniejszych rozgrywek na poziomie województwa wielkopolskiego podjęli się lokalni działacze LZS. Była to impreza wchodząca w skład Współzawodnictwa Sportowo- Turystycznego Powiatów Województwa Wielkopolskiego o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Gospodarzem wydarzenia był powiat chodzieski, a głównym miejscem rozgrywek prowadzony przez powiat Zespół Szkół im H. Cegielskiego. Impreza oczekiwana była od dwóch lat. Z powodu pandemii coronawirusa, wcześniejsze rozgrywki nie były możliwe. Po przerwie, na rywalizację czekano z niecierpliwością.

Rozgrywki finałowe poprzedzone były w październiku rozegraniem eliminacji drużynowych gier zespołowych, w których nasze drużyny zakwalifikowały się do dalszej gry w Finale Spartakiady. Były to: LZS Sokołowo Budzyńskie  (Halowa Piłka Nożna Mężczyzn, LZS Szamocin (Piłka Siatkowa Kobiet i MZS Chodzież (Piłka Siatkowa Mężczyzn). Drużyny te, startując w grach finałowych zajęły miejsca: I miejsce Halowa Piłka Nożna Mężczyzn,I miejsce Piłka Siatkowa Kobiet, II miejsce Piłka Siatkowa Mężczyzn.

Oprócz dyscyplin zespołowych rozegrano konkurencje indywidualne o charakterze rekreacyjnym. Nasi spisali się znakomicie. Marlena Duda z LZS Wyszynki w podnoszeniu 12 kg odważnika zajęła I miejsce. Kinga Nawrocka z LZS Wyszynki w rzutach lotką do tarczy zajęła I miejsce. Weronika Łuczak z LZS Wyszynki w strzałach do bramki na punkty zajęła II miejsce. Przemysław Geisler z LZS Wyszynki w rzutach lotką do tarczy zajął II miejsce. Agnieszka Kamińska z LZS Dziewoklucz w wieloboju kobiet zdobyła II miejsce.

Pozostali nie byli gorsi. Drużyna przeciągania liny z LZS Prosna w składzie: Mateusz Pieńkos, Paweł Pianka, Marcin Przybylski, Sebastian Marek, Adrian Nawrocki wywalczyła II miejsce. Julian Kozłowski z LZS Dziewoklucz w wieloboju mężczyzn zajął III miejsce. Paweł Fryska z LZS Prosna w konkursie wiedzy LZS zdobył III miejsce. Na 16 osób startujących w konkurencjach rekreacyjnych, aż dwanaście zdobyło medale. Ogółem w Finale XXIII Zimowej Wielkopolskiej Spartakiady LZS w konkurencjach rekreacyjnych i grach zespołowych w klasyfikacji generalnej powiat chodzieski zajął I miejsce i zdobył Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Dodatkowo miłym akcentem było wyróżnienie czterech mieszkańców powiatu chodzieskiego odznaką „Za Zasługi w Rozwoju LZS Województwa Wielkopolskiego”. Uhonorowani zostali wicestarosta Mariusz Witczuk, zastępca burmistrza Chodzieży Piotr Witkowski, wójt Gminy Chodzież Kamila Szejner oraz Zbigniew Marczyk.

Mariusz Witczuk – wicestarosta 

Organizacja finałów, to wielkie wyzwanie. Jak sobie poradziliście?

Jesteśmy dumni z przyznania nam możliwości zorganizowania tej spartakiady. To duże wyróżnienie i dowód zaufania do tutejszych działaczy. W ubiegłym roku spartakiada się nie odbyła, tym bardziej więc oczekiwania na jej start były większe niż zazwyczaj. Dysponujemy odpowiednimi obiektami sportowymi, mamy sprawnie działające struktury LZS, których filar stanowi gmina Budzyń prowadzona od lat przez Pana Romana Schlabsa. Byliśmy już organizatorami dwukrotnie spartakiady w minionej dekadzie. Dobre opinie i możliwości organizacyjne sprawiają, że wyróżniono nas kolejny raz. Zawody odbywały się w trzech obiektach, w tym w dwóch zarządzanych przez powiat. Obiekty przesądzają o skuteczności rozgrywek. Warto pamiętać, że wśród dyscyplin mieliśmy do czynienia ze zmaganiami drużyn jak i indywidualnych zawodników. Specyfika tego rodzaju zmagań jest organizacyjnie trudna. Nie zawiedliśmy, niespodzianek w złym sensie nie było.

Jaka jest skala takich zawodów?

Jak na warunki powiatowe jest to olbrzymie wyzwanie. Obsługa drużyn zawodniczych z kilkunastu powiatów nie jest łatwa. Przybyło do nas ponad dwieście osób. To nie tylko zawodnicy, ale też opiekunowie z obsługą. Sukcesy ba imprezach LZS były dla powiatu już wielokrotnie, natomiast zwycięstwo w zimowej spartakiadzie po raz pierwszy. To wspaniałe osiągnięcie, które mam nadzieję będziemy powtarzać w kolejnych latach. Mamy wspaniałych działaczy i sprawnie funkcjonujące w terenie gminne koła. To poważny zadatek na sukcesy w kolejnych latach.

Sukces organizacyjny cieszy? Jest komu dziękować?

W przedsięwzięcie zaangażowanych było wiele osób, szczególne podziękowania kieruję do Pana Sędziego Głównego Zbigniew Marczyka, Dyrekcji i pracowników szkół, w których odbywały się poszczególne konkurencję, Dyrektora Szamocińskiego Ośrodka Kultury Pana Dariusza Rybarczyka i szamocińskiej orkiestry, Pana Burmistrza Jacka Gursza, Pana Bogimiła Łączki oraz wspomnianego już Pana Romana Schlabsa, którego bez kozery możemy nazwać ojcem sukcesu powiatu chodzieskiego.

Edytor