Razem wspieramy Ukrainę

kraj Polityka Ukraina Wydarzenia

– Powstanie Ukraine Defense Consultative Group to bardzo ważna inicjatywa, bo dzięki temu pomoc dla Ukrainy może być lepiej skoordynowana. Wiele państw podczas tej konferencji wymieniało Polskę, jako ten kraj, który od samego początku jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc Ukrainie. Koordynacja pomocy w ten sposób będzie bardziej korzysta dla Ukrainy. Będziemy mogli odpowiedzieć na konkretne potrzeby, które są formułowane w tej chwili przez stronę ukraińską – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Ramstein.

szef MON wziął  udział w Ukraine Defense Consultative Group. Konferencja, która odbyła się z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina poświęcona była omówieniu bieżącego wsparcia  dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz planów długoterminowych w tym zakresie.

Jak zaznaczył szef MON rola Polski w niesieniu pomocy Ukrainie jest bardzo ważna, co było podkreślanie przez wiele państw.

– Dziś podczas rozmów wspominano o wkładzie Polski w pomoc świadczoną Ukrainie. Wspominano także o tym, że Polska od początku, a nawet jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę była tym państwem, które było zaangażowane we wspieranie Ukrainy.  W swoim wystąpieniu podkreślałem jak ważna jest niepodległość Ukrainy dla bezpieczeństwa – nie tylko dla bezpieczeństwa Polski, nie tylko dla państw NATO, ale dla całej Europy i świata. Widzimy kim jest Putin. Mam nadzieję, że widzą to także nasi sojusznicy z Niemiec. (…) Ważne ze strony Niemiec będzie także to, czy zdecydują się na poważne sankcje, bo to jest kluczowe dla powstrzymania Putina, który finansuje swoją agresję z pieniędzy, które uzyskuje z dostarczania surowców energetycznych głównie do Niemiec – mówił minister M. Błaszczak w Ramstein.

Szef MON zaznaczył, że Grupa Robocza z udziałem przedstawicieli ponad 40 państw  pod przewodnictwem USA to bardzo ważna inicjatywa, bo dzięki temu pomoc dla Ukrainy może być lepiej skoordynowana.

-Ta konferencja była poświęcona sytuacji militarnej, temu co dzieje się podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Była poświęcona kwestiom dotyczącym wsparcia Ukrainy. (…) Zależy  nam na tym, żeby Ukraina była niepodległa, bo zdominowanie Ukrainy przez Rosję jest bardzo realnym zagrożeniem dla naszego kraju – mówił po zakończeniu rozmów szef MON.

Polska od lat udziela praktycznego wsparcia ukraińskim siłom zbrojnym. Po agresji Rosji na Ukrainę,  jako wyraz naszej solidarności z tym krajem, przekazujemy  nieodpłatnie pomoc wojskową  z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

– Dziś najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę zgodnie z jej potrzebami, które zostały przedstawione na konferencji. Niezbędna jest ciężka broń, ciężki sprzęt. Mówiliśmy także o broni przeciwlotniczej. To dwa cele, które zostały postawione przez stronę ukraińską. W koordynacji z państwami NATO i USA takie wsparcie jest udzielane i udzielane będzie –  mówił po zakończeniu konferencji minister M. Błaszczak.

Jak zaznaczył szef polskiego MON jednym z tematów  konferencji były także kwestie dotyczące uchodźców. Od pierwszych dni wojny Polska  w bardzo szerokim zakresie zaangażowała się w pomoc humanitarną dla ogromnej rzeszy Ukraińców, którzy uciekli przed wojną.

***

Dziś w Ramstein odbyło się także bilateralne spotkanie ministra M. Błaszczaka z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht. Szef MON rozmawiał również z sekretarzem obrony L. Austinem oraz ministrem obrony Ukrainy, który podziękował ministrowi M. Błaszczakowi za polski wkład we wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy.

 

źródło: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/razem-wspieramy-ukraine