Spotkajmy się w Pile na Powiatowym Święcie Plonów

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Koncert zespołu Feel, korowód dożynkowy przez centrum miasta, wystawa sprzętu rolniczego, degustacja regionalnej kuchni, pokazy siłaczy, dmuchane zamki dla dzieci za darmo, koncerty zespołów disco polo, wspólne biesiadowanie ? to wszystko podczas Dożynek Powiatowych w Pile, które odbędą się 9 września, w niedzielę, na stadionie przy ul. Okrzei. Zapraszamy!

Dożynki rozpoczną się mszą świętą w kościele Świętej Rodziny w Pile, o godz. 12.30. Około godz. 13.45 z kościoła ruszy barwny korowód dożynkowy. W tym czasie, o godz. 13.00 na stadionie przy Okrzei rozpocznie się już festiwal kulinarny ?Pilskie Smaki?. Weźmie w nim udział sześć zespołów: koła gospodyń wiejskich i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie. Przewodniczącym jury będzie Zenon Hołubowski, mistrz kuchni z Piły, m. in. członek Amerykańskiej Federacji Kulinarnej i Światowego Zrzeszenia Szefów Kuchni.

O godz. 15.00 część oficjalna i obrzędowa dożynek na stadionie przy Okrzei. Po niej zaczną się już kolejne atrakcje: koncerty, liczne konkursy dla mieszkańców, pokazy siłaczy, wspólne biesiadowanie. Uczestnicy dożynek będą mogli oglądać wystawę sprzętu rolniczego, smakować pysznych potraw, dzieci korzystać z darmowych atrakcji, w tym dmuchanych zamków. Na stadionie będzie wiele stanowisk gastronomicznych. Zabawa potrwa do późnych godzin wieczornych.
– Po blisko 10 latach wracają dożynki powiatowe do Piły. Poprzednio miały one rangę powiatowo-wojewódzką i myślę, że wielu z nas pamięta jak dużą cieszyły się popularnością. Z kolei rok temu na stadionie przy Okrzei, który budziliśmy do życia, zorganizowaliśmy Festiwal Smaków Wielkopolski, który wzbudził również ogromne zainteresowanie mieszkańców. Wtedy były to prezentacje powiatów, w tym roku zaprezentują się poszczególne gminy. Sądzę jednak, że będzie równie atrakcyjny. Na stadionie będzie również wiele dodatkowych atrakcji, koncerty, dmuchane zamki dla dzieci. Serdecznie zapraszam – mówi Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.

Stefan Piechocki, Wicestarosta Pilski poleca ciekawe dożynkowe obrzędy.  
– Miasto rolnikom, tak można by nazwać to wydarzenie. Wezmą w nim udział jednak nie tylko rolnicy, ale również pszczelarze, sadownicy i działkowcy. Mieszkańcy Piły będą mogli poznać bogatą obrzędowość Święta Plonów, posmakować regionalnej kuchni, podziękować rolnikom za ich wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów. Oczywiście ciekawe będą wszystkie okolicznościowe imprezy, na pewno warto zobaczyć barwny korowód, wieńcami, końmi, na czele którego będzie szła orkiestra ? wylicza.

Jedną z trakcji dożynek będą również pokazy siłaczy, które poprowadzi Grzegorz Peksa, Stowarzyszenie ?Silna Dłoń?.
– Oprócz pokazów, które zaprezentuje razem z kolegami, będą jeszcze konkurencje dla publiczności, zarówno dla  panów, jak i pań, w których również będzie można wykazać się siłą. Chcemy wciągnąć mieszkańców do wspólnej zabawy. Dla najlepszych będą medale ? zapowiada.

PROGRAM:
g.12.30 msza św. w kościele Świętej Rodziny w Pile,
g. 13.45 z kościoła ruszy barwny korowód dożynkowy, który przejdzie przez centrum miasta (ul. Kilińskiego, Spacerową, al. Piastów, 1 Maja, Staromiejską, na stadion przy Okrzei).
g. 13 00. na stadionie rozpocznie się festiwal kulinarny ?Pilskie Smaki?,
g. 15.00 obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY
g. 16.30 Zmagania strongmanów z Grzegorz Peksa ? cz. I (konkursy dla uczestników)
g. 16.50 Występ zespołu AM
g. 17.10 Zmagania strongmanów z Grzegorz Peksa ? cz. II (konkursy dla uczestników)
g. 17.30 Koncert Krzysztofa Koniarka
g. 18.15 Podsumowanie konkursów
g. 18.30 Koncert zespołu CLAUDI
g. 19.15 Koncert zespołu MILANO
g. 20.30 Koncert zespołu FEEL

Degustacje lokalnych przysmaków: miód, dziczyzna, chleb ze smalcem, kiełbaska z grilla, dżem, powidła, wędliny, soki naturalne.

powiat.pila.pl