Ten fotoradar wykryje nie tylko przekroczenie prędkości

Biznes Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Podróże

Na polskich drogach ma pojawić się 100 fotoradarów nowego typu. Mogą to być urządzenia francuskiej produkcji o nazwie MESTA Fusion RN, które potrafią zarejestrować aż 32 samochody jednocześnie na 8 pasach ruchu. Poza kontrolą prędkości są w stanie wykryć wykroczenia, których nie wyłapują inne fotoradary w naszym kraju  informuje serwis dziennik.pl.

  • Na polskich drogach pojawią się zupełnie nowe fotoradary. Rozważane są oferty na MultaRadar CD i Mesta Fusion RN
  • Jedną z propozycji jest francuski sprzęt, który może wyłapać m.in. jazdę na zderzaku, przekroczenie linii czy jazdę po buspasie
  • Na początek w Polsce pojawi się 100 sztuk nowych urządzeń. Znana już jest ich lokalizacja
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Główny Inspektorat Transportu Drogowego już w styczniu informował, że planuje wymianę łącznie 247 fotoradarów, które obecnie stoją przy drogach w Polsce. Wszystkich jest w naszym kraju ponad 500, ale większość to Fotorapid CM, które służą już wiele lat i coraz częściej zdarzają się ich awarie. Część z nich służy już ponad 10 lat.

Rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak podczas rozmowy z naszą redakcją wyjaśniła: “W ramach realizacji projektu »Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym« planowane jest objęcie kontrolami z użyciem urządzeń rejestrujących 100 nowych odcinków dróg z wykorzystaniem 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących tzw. fotoradarów, 30 urządzeń rejestrujących przejazd na czerwonym świetle, 39 urządzeń rejestrujących do odcinkowego pomiaru prędkości oraz 5 urządzeń monitorujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowo-drogowych. Równolegle z rozbudową systemu planowana jest również jego modernizacja. Zgodnie z założeniami projektu planowana jest wymiana urządzeń w 247 lokalizacjach — w miejscach, gdzie dziś pracują najstarsze i najbardziej wyeksploatowane fotoradary”.

źródło: https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/nowy-fotoradar-wykryje-nie-tylko-przekroczenie-predkosci/hvjg5qj