Polskie spółki szykują pracowników na wojnę. Szkolenia obronne m.in. w PGNiG i Poczcie Polskiej

Interwencje kraj Na sygnale Polityka Wydarzenia

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, strategiczna państwowa spółka, rozpoczyna szkolenia obronne dla kilku tysięcy swoich pracowników w całym kraju. Wojskowy trening wdrażają też Poczta Polska i Lasy Państwowe – informuje “Rzeczpospolita” i stawia pytanie, czy inne, ważne państwowe spółki pójdą w ich ślady.

Gazeta podnosi, że wspomniane firmy podążają tropem wyznaczanym przez nastroje: po rosyjskim ataku na Ukrainę wzrosła liczba osób, które zgłaszają się do wojska, aby odbyć podstawowe szkolenie.

Redakcja zapytała Ministerstwo Aktywów Państwowych, kierowane przez Jacka Sasina, czy zarządziło wojskowe szkolenia w większej liczbie firm zarządzających ważnymi dla bezpieczeństwa segmentami gospodarki. “Usłyszeliśmy, że na razie dominują inicjatywy oddolne, ale minister im sprzyja” – wskazała “Rz”.
Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych, mówi, że szkolenie wojskowe rozwija się także w leśnym gospodarstwie Skarbu Państwa: – Zdecydowana większość niemal 30-tysięcznej rzeszy leśników to zresztą ludzie pod bronią i pasjonaci łowiectwa.
fot. istock