Trwają prac, aby pielęgniarki mogły samodzielnie wystawiać zwolnienia L4

Biznes Interwencje kraj Najnowsze Praca Regiony Wydarzenia Zdrowie

Pielęgniarki zyskają nowe kompetencje. Pierwsze zmiany możliwe od września… – Minister zdrowia jest skłonny zaakceptować nowe uprawnienie dla pielęgniarek i położnych, i obiecał, że po uporaniu się z ustawą o płacach przyjdzie czas na nowe kompetencje, które chcemy powiązać z poradą pielęgniarską w POZ – mówi Zofia Małas, prezes NRPiP. Od września pielęgniarki i położne samodzielnie wystawią zwolnienie L4?

  • Od września pielęgniarki i położne mają nabyć nowe kompetencje
  • Jak informuje prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas trwają prac, aby pielęgniarki mogły samodzielnie wystawiać zwolnienia L4
  • Szefowa samorządu pielęgniarskiego tłumaczy, że nowe porady pielęgniarek, które miały wejść w życie od lipca najprawdopodobniej będą od września
  • Zmianie może ulec też lista leków podawanych samodzielnie przez pielęgniarki i położne

Pielęgniarki wystawią zwolnienie e-ZLA do 5 dni

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas rozpoczęła cykl spotkań on-line, w trakcie których odpowiada na pytania nadesłane do NIPiP.

Wśród ponad stu pytań, które napłynęły do samorządu przed pierwszym spotkaniem, były m.in. dotyczące prac nad tym, by pielęgniarka i położna mogły wystawiać samodzielnie zwolnienia L4.

 – W zasadzie w ubiegłym roku podjęliśmy dyskusję z Naczelną Izbą Lekarską, bo nie chcemy, aby oprotestowała nam tę nową kompetencję orzekania o czasowej niezdolności do pracy – tłumaczyła prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

– Początkowo myśleliśmy o czasie do 10 dni, ale po konsultacjach z prezes ZUS Gertrudą Uścińską, w wyniku dyskusji, zapadła decyzja, że czasowa niezdolność do pracy orzekana przez pielęgniarki i położne POZ byłaby do 5 dni – wyjaśniała.

Nowe porady pielęgniarek od września?

Kiedy pielęgniarki i położne nabyłyby nowe kompetencje?

– Minister zdrowia jest skłonny zaakceptować nowe uprawnienia i obiecał, że po uporaniu się z ustawą o płacy minimalnej przyjdzie czas na nowe kompetencje, które chcemy silnie powiązać z poradą pielęgniarską w POZ. Chodzi o porady urologicznej, tzw. porady “stomijnej” czy porady w zakresie leczenia ran opatrunkami specjalistycznymi – przyznała Małas.

– Te porady miały pojawić się od 1 lipca, ale powołano nowe zespoły w AOTMiT, które wciąż pracują nad wycenami. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski obiecał, że porady byłyby w okolicy września – dodała.

Dłuższa lista leków podawanych przez pielęgniarki?

Szefowa NRPiP tłumaczyła również, że trwają prace nad rozszerzeniem listy leków podawanych przez pielęgniarki.

– Do Izby wpływają zapytania o rozszerzenie leków silnie działających, neuroleptyków. Ta lista jest płynna i będzie się zmieniać. Występujemy w tej chwili do Ministerstwa Zdrowia, żeby zmodyfikować rozporządzenie o czynnościach samodzielnych, które pielęgniarka może bez zlecenia lekarza wykonywać i przyjrzymy się również liście leków, które pielęgniarka może sama podawać – powiedziała Zofia Małas.