ULTRATUR w Puszczy Zielonce – relacja

Czarnków Najnowsze Sport Trzcianka Wydarzenia

W niedzielę, 17 października pięcioosobowa reprezentacja czarnkowskich biegaczy wzięła udział w kolejnym tegorocznym wyzwaniu zawodów z kategorii długodystansowych crossów typu ultra. W maju wybór padł na trudny chodzieski Gontyniec Trail, zaś tym razem na nie mniej wymagający ULTRATUR 2021 na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka w gminie Murowana Goślina – na dystansach 14 km, 26 km i 51km.

Malownicza trasa z podbiegami, w przypadku każdej odległości do pokonania, jak i z powodu ukształtowania terenu – już sama w sobie budziła respekt. Pomimo pewnych komplikacji z oznaczeniem trasy, pozostałe aspekty organizacji były na dostatecznym poziomie. Na pewnym etapie każdy ze śmiałków, jak chyba wszyscy uczestnicy spośród innych teamów biegowych i zawodników niezrzeszonych – walczył już nie z trasą, lecz z narastającym zmęczeniem i własnymi słabościami. Najważniejszy jak zawsze był dla każdego moment przekroczenia upragnionej mety – dla takich momentów warto trenować. W czasowej klasyfikacji końcowej zawodnicy KAMA Run Czarnków plasowali się następująco: na dystansie 14 km – Natalia Frąckowiak 01:37:16, na dystansie 26 km – Krzysztof Frąckowiak i Tomasz Marchlewski tożsamo 02:45:45, Paweł Garstka – 03:15:16. Natomiast Anna Glazer, która jako jedyna z zespołu zmierzyła się z horrendalnym wymiarem 51 km – ukończyła rywalizację z wynikiem 05:45:17 (a zarazem przebiegając najdłuższy dystans w życiu).

Na szacunek zasługują zarówno uzyskane rezultaty, ale i sam fakt ukończenia trudnych zmagań przez zawodników z grodu Janka z Czarnkowa. Od pewnego momentu biegu każde zawody ultra są zawsze testem zarówno mozolnie budowanego treningami poziomu rozwoju sportowca, lecz przede wszystkim jego determinacji. Tej zaś członkom klubu na pewno odmówić nie można.

Fot. Przed startem…

Kolejne najbliższe zaplanowane starty drużynowe KAMA Run to ostatnia część tegorocznego Grand Prix Wronek – Bieg Jesienny 23 października, później też rocznicowe zawody biegów niepodległości 7 listopada w Krzyżu Wielkopolskim i 11 listopada Obornikach. Przypominamy również wszystkim zainteresowanym o jesiennej zmianie godzin środowych treningów – teraz już o godz. 18.30 na czarnkowskim OSiR, a wcześniej o osobnej ustalonej godzinie nadal odbywają się też treningi dla najmłodszych miłośników biegania (wszelkie aktualne informacje można znaleźć na otwartej stronie przedmiotowej klubu i pod danymi kontaktowymi tam zamieszczonymi).

Paweł Garstka
KAMA Run – Akademia Biegowa Czarnków