Uszkodzony rurociąg z amoniakiem na terenie zakładu w Śmiłowie

Interwencje Na sygnale Najnowsze Środowisko Wydarzenia
na terenie Zakładu Produkcyjnego w Śmiłowie należącego do Zakładów Mięsnych ,,Łuków S.A.” odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego w postaci symulowanej awarii instalacji chłodniczej wypełnionej amoniakiem.
W założeniu ćwiczenia jeden z pracowników przechodzący drogą wewnętrzną w okolicy budynku administracyjnego wyczuł wyraźny zapach amoniaku. Informację o sytuacji natychmiast przekazał pracownikom ochrony przy głównej bramie wjazdowej na teren zakładu. Pracownik ochrony drogą telefoniczną skontaktował się z mechanikami maszynowni chłodniczej i poinformował o zjawisku.
Zapach był na tyle intensywny, że pracownicy natychmiast opuścili pomieszczenie. Po wyjściu na zewnątrz obiektu zauważono wyciek i obłok gazowy emitowany z nieszczelności powstałej na płaszczu jednej z rur instalacji z amoniakiem. Jeden z mechaników udający się na platformę i próbujący ustalić przyczynę zajścia uległ kontaktowi z obłokiem. Z wstępnej szybkiej oceny przyjął , że wyciek amoniaku pod ciśnieniem jest duży i stwarza zagrożenie dla życia. Niestety nie udaje się jemu przekazać tej informacji innym i upada w pobliżu wycieku, jest nieprzytomny. Nikt w danej chwili nie może pomóc w działaniach.
Taki scenariusz zdarzenia przyjęty wspólnie z przedstawicielami zakładu miał na celu sprawdzenie stanu przygotowania do podjęcia działań z ratownictwa chemiczno-ekologicznego w zakresie podstawowym najbliżej stacjonujących jednostek OSP Zelgniewo i OSP Kaczory. Zakres specjalistyczny realizowany był w drugiej fazie ćwiczeń przez SGRchem-Eko PIŁA-1 poprzez sprawdzenie umiejętności i możliwości wykorzystania posiadanego sprzętu w sytuacji realizacji zagadnień związanych z zastosowaniem specjalistycznych technik analitycznych i taktyki rozpoznania chemicznego.
Po zakończeniu ćwiczeń, wspólnie z druhami OSP biorących podsumowano je i umówiono, celem wypracowania odpowiednich taktyk i technik prowadzenia działań na tego typu obiektach.

 

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Orłowski, KP PSP Piła
Zdjęcia: asp. Dominik Wróbel-Kowalski, KP PSP Piła. OSP Kaczory.