UWAŻAJ! Oszukują na …RODO

Chodzież Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. Policja apeluje o czujność i ostrzega przedsiębiorców: RODO ? to najnowsza metoda działania oszustów.

W ubiegłym tygodniu do Posterunku Policji w Bralinie zgłosił się mężczyzna, który z Instytutu Ochrony Danych Osobowych otrzymał wezwanie do zapłaty. Jak się okazało była to próba wyłudzenia pieniędzy – mówi mł.asp. Karolina Smardz – Dymek z chodzieskiej Policji. -Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) ostrzega, iż oszuści podszywają się pod instytucję. Straszą oni, iż po przeprowadzeniu ?czynności sprawdzających? ujawnili nieprawidłowości w stosowaniu przepisów RODO, w związku z czym, wzywają do zapłaty ?opłaty fakultatywnej? w terminie 7 dni. Podając numer konta, zaznaczają jednocześnie, iż za nieuiszczenie grzywny może grozić kara ?do 20 mln euro lub do 4 proc. wartości wolumenu światowego obrotu przedsiębiorstwa.

Policja apeluje do osób , które otrzymały takie pisma czy to drogą tradycyjną czy elektroniczną, aby powiadomiły organy ścigania i nie dokonywały żadnych przelewów.

Informujemy jednocześnie, że tylko Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, może nałożyć taką karę, zawsze jest ona skutkiem przeprowadzonej wcześniej kontroli i nigdy nie jest ona nakłada zaocznie.

 (WM)
Źródło: KPP Chodzież