W roli głównej…KSIĄŻKA

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

W imieniu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile zapraszam na jesienną edycję projektu  „W roli głównej…KSIĄŻKA”. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

W ramach projektu odbędzie się przegląd twórczości Edwarda Stachury. A w nim :

– koncert  Jerzego Stachury – poety, barda, malarza, bratanka i ucznia sławnego Steda – Edwarda Stachury. Sted nazywał go Juniorem – stąd “Piosenka dla Juniora i jego gitary”.

7 września br. (środa) o godz. 18.00 w Centrum Powiatowym „ISKRA” (dawne kino) przy ul. Kilińskiego 14, wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki do odebrania w wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14, rezerwacja tel. 67 351-79-03 w. 35.

Jerzy Stachura – urodził się 05.01.1951 r. w Gdyni i całe dotychczasowe życie spędził na Grabówku. Laureat wielu konkursów poetyckich. Wydał 15 tomików poezji, jedną mikropowieść “Mleczne bary” i unikalną płytę z piosenkami Edwarda Stachury. Od dwudziestu lat uprawia malarstwo.  Swoje prace wystawia w kraju, a także w Szwecji i Niemczech. Prace w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą;

– dzienno-nocny maraton czytelniczy z udziałem młodzieży i dorosłych, 9/10 września, czytelnia Biblioteki Głównej, , Piła, ul. Staromiejska  14;

– wystawa książek Edwarda Stachury oraz poświęconych jemu i jego twórczości,  9/30 września, czytelnia Biblioteki Głównej, , Piła, ul. Staromiejska  14;

– spotkanie z Marianem Buchowskim pisarzem, publicystą, autorem biografii Edwarda Stachury :“Stachura. Biografia i legenda”, “Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury”, 12 września 2022r.

(poniedziałek), godz. 18.00, wypożyczalnia Biblioteki Głównej, Piła, ul. Staromiejska  14;

– projekcja filmu „Edward Stachura z tego świata” film dokumentalny w reżyserii Teresy Kudyby. Po projekcji spotkanie z reżyserką, 13 września, godz. 11.00, czytelnia Biblioteki Głównej, , Piła, ul. Staromiejska  14.

Teresa Kudyba, Produkcja Telewizyjna i Filmowa tressFILM, reżyserka, dokumentalistka (m.in. Jerzy Grotowski. Gra z pamięcią”, „Edward Stachura z tego świata”, „Uwaga! Tu Gliwice”, Wakacje z Chopinem”), laureatka nagród filmowych, autorka książek, m.in. „150 lat cementu w Polsce” prezes zarządu Radia Opole SA (2010-2011) za promocję gospodarczą Polski otrzymała w roku 2014 Złoty Krzyż Zasługi, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Mediów.

We wrześniu zaprezentujemy również spot z jednym wierszem Edwarda Stachury, czytanym przez przechodniów napotkanych w przestrzeni miejskiej.

Przeprowadzimy także zbiórkę książek do ławki bookcrossingowej, w której umieścimy przygotowane dla Was wiersze Edwarda Stachury na luźnych kartkach.

Joanna Wyrwa – Krzyżańska

Dyrektor
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
im. Pantaleona Szumana, Piła