W WAKACJE Z SENIORAMI W TROSCE O ICH BEZPIECZEŃSTWO

Interwencje Na sygnale Najnowsze Senior Wałcz Wydarzenia

Policjanci z Mirosławca spotkali się z seniorami. Mundurowi wspólnie z dyrekcją Domu Kultury w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców organizują cykliczne warsztaty, aby uświadomić seniorów z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w codziennym życiu.

Oszuści próbują swoich metod, by kosztem ufnych osób szybko się wzbogacić. Policjanci z Posterunku Policji w Mirosławcu wspólnie z Dyrekcją Domu Kultury chcąc ustrzec swoich mieszkańców zorganizowali kolejne warsztaty. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego rozwiązywania krzyżówki, która w końcowym haśle zawierała temat spotkania. Między innymi oszustwo nigeryjskie.

Większość seniorów zorientowana była w tym temacie. Oszustwo nigeryjskie – zwane też oszustwem 419, polega na wyłudzeniu od ofiary zaliczki. Cyberprzestępca wysyła maila, prosi o pomoc w ułatwieniu transferu dużej sumy pieniędzy. W zamian oferuje prowizję – kuszącą kwotę. Wyjaśniał dzielnicowy. Głównie warsztaty dotyczyły tematu oszustwa, o tym jak zadbać o bezpieczeństwo swoich oszczędności.

Policjant prowadzący spotkanie zwrócił uwagę na zagrożenia związane z użytkowaniem przez seniorów Internetu oraz telefonii komórkowej. Przedstawił jak bezpiecznie korzystać z usług bankowych oraz kart płatniczych, jak nie dać się nabrać na oszustwo o pracę, oszustwo matrymonialne, ofertę kredytową, loteryjną. Policjant ostrzegał seniorów przed umiejętnym manipulowaniem oszustów, którzy zdobywają zaufanie i wywołują presję czasu.

W przypadku odmowy przekazania pieniędzy straszą konsekwencjami prawnymi i wzbudzają wyrzuty sumienia. Mł. asp. Paweł Przybylski poinformował seniorów, że każda sytuacja, która wzbudzi ich podejrzenia, powinna skutkować wykonaniem natychmiastowego połączenia z numerem 112. Dzięki temu możliwe będzie zatrzymanie przestępców i zapobieżenie kolejnym oszustwom na szkodę mieszkańców. Warsztaty trwały dwa dni. Uczestnicy w ramach programu policji zachodniopomorskiej „Bezpieczny senior’ otrzymali pojemni na leki i odblaskowe opaski.

KPP Wałcz