Wakacje z seniorami

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wałczu i w sezonie wakacyjnym pamiętają o swoich seniorach. To z myślą o najstarszych mieszkańcach powstał program policji zachodniopomorskiej ?Bezpieczny senior?, realizowany w całej Polsce. Troska o seniorów to ważne zadanie dla mundurowych.

Z myślą o osobach starszych powstał program policji zachodniopomorskiej pod nazwą ?Bezpieczny senior?, który od lat realizowany jest przez mundurowych w całej Polsce. Celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku, zmniejszenie strachu przed staniem się ofiarą przestępstwa, pobudzenie lokalnych społeczności do przeciwdziałania wszelkiego rodzaju zjawiskom patologicznym, ograniczenie skali przestępczości na szkodę osób starszych., poprawa świadomości osób starszych.

Od lat popularny sposób wyłudzania pieniędzy wycelowany jest głównie w osoby w starszym wieku. Podstępne techniki manipulacji stosowane przez oszustów, bardzo często prowadzą do utraty oszczędności całego życia. Poprzez spotkania, które mają różną formę policjanci udzielają wskazówek jak postępować aby nie paść ofiarą oszusta oraz apelują o rozwagę i ostrożność.

Tym razem policjanci Posterunku Policji w Mirosławcu oraz jednostki w Wałczu spotkali się ze swoimi seniorami z koła ?Pogodna Jesień? i ?Cztery pory roku? oraz z Polskiego Związku Niewidomych. Policjanci omawiali problematykę kradzieży kieszonkowych, kradzieży torebek na tzw. ?wyrwę?, oszustw metodą na tzw. ?policjanta?, włamań do mieszkań lub domów.

Ważnym tematem były oszustwa internetowe, ponieważ coraz więcej osób w wieku senioralnym korzysta z internetu. Niektórzy zaczynają korzystać z nowego narzędzia bardzo późno i nie mają przez to doświadczenia z zagrożeniami internetowymi. Przez to seniorzy są doskonałymi celami oszustw internetowych. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że strona wyglądająca jak strona banku wcale nie musi nią być, a coraz więcej usług przenosi się do internetu. Dlatego też edukacja seniorów jest bardzo ważna. W spotkaniu z seniorami z Wałcza uczestniczyła strażniczka miejska, która przedstawiła zadania i specyfikę pracy tych służb.

Asp. Beata Budzyń
KPP Wałcz