Sąd uniewinnił mężczyznę, który rok temu przewoził na przyczepie ludzi do pracy w polu

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Wracamy do tematu. 24 września 2020 roku na łamach Waszych Mediów ukazał się artykuł pt. “Wiózł na przyczepie pięć osób, bo? jechał tylko kawałek drogi”. Tekst dotyczył mężczyzny, który kierując ciągnikiem rolniczym przewoził na przyczepie pięć osób do pracy w polu. Zdaniem wałeckiej Policji, 67-latek popełnił wykroczenie. Zatrzymano mu prawo jazdy, a sprawę – która od samego początku budziła kontrowersje wśród internautów – skierowano do sądu.

Po blisko 9 miesiącach od tego wydarzenia, 1 czerwca 2021 roku Sąd Rejonowy w Wałczu wydał decyzję uniewinniającą 67-latka od zarzucanego mu czynu z art. 97 k.w.

Poniżej artytkuł z 24 września 2020 roku.

WAŁCZ. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Wałcza zatrzymali prawo jazdy 67-letniemu traktorzyście, który ciągnikiem rolniczym z przyczepą przewoził pięć osób. ?Pasażerów? ? jak się okazało ? wiózł do pracy w polu, a taki transport zdarzył się mężczyźnie ? jak tłumaczył ? pierwszy raz?

Krótko po godzinie 07.00 na terenie gminy Wałcz, policjanci z wałeckiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik z przeczepa, na której znajdowało sie pięć osób.

? 67-latek wiózł tych ludzi do pracy w polu. Jak tłumaczył policjantom ? taka sytuacja zdarzyła mu się po raz pierwszy, a poza tym miał do pokonania ?niewielki kawałek drogi? ? mówi asp. Beata Budzyń z KPP w Wałczu.

Kierujący ciągnikiem rolniczym decydując się na przewożenie osób na przyczepie, naraża je na niebezpieczeństwo w przypadku niespodziewanej sytuacji na drodze ? przypominają policjanci.

-Naruszenie przepisów dotyczących przewozu osób w liczbie przekraczającej ilość miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym, naraża kierującego na mandat od 100 do 500 złotych i do 10 punktów karnych. Kierującemu ciągnikiem policjanci zatrzymali dokument prawa jazdy i skierują wniosek o ukaranie do sądu ? dodaje Budzyń.

Prawo jazdy może zostać zatrzymane przez policjanta między innymi w przypadku, kiedy ujawni czyn polegający na przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji (art.135 Prawo o ruchu drogowym).

(Red.)
Fot. KPP Wałcz